فلج مغزی دایپلژی چیست و چه تاثیری بر زندگی فرد می گذارد؟

فلج مغزی دایپلژی

فلج مغزي دي پلژيک، یکی از انواع فلج مغزي است که بطور مادرزادی و از بدو تولد در نوزادان ایجاد می شود. ما در این مقاله به این موضوع می پردازیم که فلج مغزی دی پلازی چیست و این نوع فلج مغزی چگونه زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین در پایان به طور خلاصه به روشهای درمان فلج مغزی کودکان می پردازیم. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

فلج مغزی دیپلژیک چیست؟

فلج مغزی دیپلژیک یکی از انواع فلج مغزي اسپاستيک است که شایع ترین علامت و عارضه ی آن سفتی و گرفتگی عضلات پاها و گاهی هم بازوها است. علائم این عارضه از اوایل کودکی ایجاد و معمولا تا سه سالگی کودک تشخیص داده می شود. علائم دیپلژی اسپاستیک عبارتند از:

 • غیر عادی راه رفتن کودکان فلج مغزی (راه رفتن روی پنجه پاها یا با الگوی قیچی مانند)
 • ضربدری شدن پاها (چرخش زانوها به داخل)
 • فلج پاها در بعضی از کودکان
 • عدم هماهنگی و تعادل
 • انقباضات مفصلی
 • اختلال شناختی
 • تاخیر حرکتی در نوزادان مثلا دیر راه افتادن، نشستن، خزیدن، …

به گفته دکتر احسان ذاکرین، متخصص و کارشناس ارشد کاردرمانی، شدت علائم فلج مغزي اسپاستيک دي پلژيک از کودکی به کودک دیگر متغییر است. بنابراین علائم این بیماری به شکل ها و درجات متفاوتی می توانند زندگی کودک را تحت تاثیر قرار دهند.

الگوهای-فلج-مغزی-دیپلازی-در-کودکان

برای درمان CP نوزادان و بزرگسالان در اصفهان، می توانید از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

عوارض فلج مغزی دایپلژی

فلج مغزی دایپلژی به روش های زیر زندگی کودکان سی پی را تحت تاثیرقرار می دهد:

توانایی های گفتاری و زبانی

سی پی روی مراکز زبانی مغز تاثیر می گذارد، اما میزان تاثیر آن بستگی به شدت فلج سی پی دارد. مثلا در فلج مغزی خفیف، کودک در استفاده صحیح از کلمات دچار مشکل می شود، اما در فلج مغزی شدید ممکن است به طور جدی مهارت های زبانی و گفتاری کودک تحت تاثیر قرار گیرد.

مثلا کودک نتواند هیچ صدایی تولید کند یا اینکه نتواند واضح حرف بزند. طبق آمارها، از هر ۴ کودک سی پی ۱ نفر نمی تواند حرف بزند.

مهارت های اجتماعی و شخصی

کودکان مبتلا به CP ممکن است به دلیل مشکلات زیر نتوانند مانند بقیه همسالان خود از مهارت های اجتماعی و شخصی کافی برخوردار باشند:

مشکلات کلامی: ناتوانی های گفتاری و زبانی باعث می شود این کودکان توسط دیگران به درستی درک نشوند و نتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

رفتارهای مشکل ساز: وابستگی، سرسختی، بیش فعالی، اضطراب و رفتارهای ضد اجتماعی در کودکان سی پی بدلیل اختلالات رشدی و ارتباطی باعث می شود نتوانند با همسالان یا بزرگترها سازگار شوند.

ناتوانی جسمی و عاطفی: ناتوانی های حرکتی و عاطفی کودکان مبتلا به انواع فلج مغزي اسپاستيک می تواند باعث منزوی شدن و عدم تمایل کودک به برقراری ارتباط با دیگران شود. بنابراین آنها نمی توانند از نظر اجتماعی به رشد لازم و کافی برسند.

مسائل حرکتی

دیپلژی اسپاستیک باعث می شود لایه بیرونی مغز (قشر مغز) در دوران جنینی به درستی رشد نکند. این لایه مسئول حرکت عضلات بدن است. فلج مغزي دايپلژي اغلب، پاها را درگیر کرده و سفتی عضلات باسن و ساق پاها باعث می شود الگوی راه رفتن کودک، قیچی مانند شود.

از هر ۳ کودک مبتلا به فلج مغزي دايپلژي، ۱ نفر نمی تواند راه برود. این کودکان برای حرکت کردن به ویلچر نیاز دارند. میزان مشکلات حرکتی در سی پی دی پلاژی بستگی به شدت آسیبهای قشر مغز و درجه سی پی در نوزادان دارد.

تاثیرات عاطفی فلج مغزی

برخی از کودکان و نوجوانان مبتلا به سی پی ممکن است دچار مشکلات عاطفی یا رفتاری مثل افسردگی، اضطراب، خشم و انزوا شوند یا به چالش های جدید، پاسخ های عاطفی قوی بدهند. این مشکلات در اثر احساس تنهایی، درک نشدن و اختلالات حرکتی بروز می کند.

تحقیقات نشان می دهند که از هر ۴ کودک مبتلا به فلج مغزی ۱ کودک دچار مشکلات رفتاری و عاطفی است. کودکانی که ناتوانی ذهنی، صرع، درد شدید یا ناتوانی های جسمی حرکتی خفیف تری دارند، بیشتر در معرض مشکلات عاطفی هستند. به علاوه، آنها در نوجوانی و بزرگسالی بیشتر مستعد افسردگی و اختلالات اضطرابی اند.

تاثیرات عاطفی فلج مغزی

رشد عقلانی

فلج مغزی هر چند به مغز آسیب می رساند ولی روی هوش فرد تأثیر نمی گذارد. با این حال، ۳۰ تا ۵۰ درصد از کودکان مبتلا به CP، اختلالات شناختی دارند و در دریافت یا پردازش اطلاعات محیطی با مشکل مواجهند. این اختلالات ناشی از یک بیماری همزمان با سی پی است.

از هر ۲ کودک مبتلا به فلج مغزی یک نفر مبتلا به ناتوانی ذهنی است و از هر ۵ کودک سی پی با ناتوانی ذهنی، ۱ نفر ناتوانی ذهنی متوسط ​​یا شدید دارد. هر چقدر مشکلات جسمی در فلج مغزي دي پلژيک بیشتر باشد، احتمال بروز ناتوانی ذهنی هم بیشتر است.

اختلالات شنوایی

درصد قابل توجهی از کودکان مبتلا به فلج مغزی، به درجاتی از اختلالات شنوایی دچار هستند (یک نفر از هر ۲۰ کودک سی پی). همچنین، طبق آمارها، از هر ۲۵ کودک مبتلا به فلج مغزی دي پلژيک، ۱ کودک ناشنوا است.

اختلالات بینایی

اختلالات بینایی را می توان در انواع فلج مغزي دید. در کودکان فلج مغزی دي پلژي هم ممکن است کودک دچار یکی از اختلالات زیر شود:

 • نزدیک بینی
 • استرابیسم دیسکینتیک (چشم ضربدری)
 • دو بینی
 • تاری دید

همچنین، از هر ۱۰ کودک مبتلا به فلج مغزی، متاسفانه یک کودک نابینا است.

آیا دی پلژی اسپاستیک قابل درمان است؟

به گفته دکتر احسان ذاکرین، متخصص کاردرمانی، فلج مغزی روی پوسچر بدن، تعادل، حرکت، مهارت های ارتباطی و یادگیری، خوردن و دیگر فعالیت های روزانه کودک تاثیر می گذارد. در حال حاضر هیچ درمانی برای فلج مغزی اسپاستیک یا دیگر انواع فلج مغزی وجود ندارد.

با این حال می توان با دارو درمانی، وسائل کمکی و تکنیک های کاردرمانی جسمی حرکتی علائم و عوارض این بیماری را کم کرد. والدین با مراجعه به مراکز کاردرمانی، می توانند از روشهای توانبخشی این مراکز برای درمان فلج مغزی بهره مند شوند.

کاردرمانی-فلج-مغزی-در-کودکان

برای کاردرمانی فلج مغزی دی پلژی اسپاستیک در اصفهان، می توانید به کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

سوالات رایج درباره فلج مغزي اسپاستيک دي پلژيک

در اینجا می توانید رایج ترین سوالات درباره فلج مغزي اسپاستيک دي پلژيک در کودکان را بخوانید:

علائم اولیه فلج مغزی چیست؟

تاخیر حرکتی و رشدی کودک، تون غیر عادی عضلات (سفتی یا شلی غیر طبیعی) و پوسچر بدنی غیرعادی از علائم اولیه فلج مغزی در کودکان هستند.

فلج مغزی دیپلازی چه سیستم هایی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد؟

فلج مغزی عملکردهای سیستم عصبی مثل حرکت، یادگیری، شنوایی، بینایی و شناختی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد.

چرا در فلج مغزی دیپلژیک اندام های تحتانی بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند؟

چون مسیر خونرسانی به پاها به بطن قلب نزدیکتر است و با خونریزی در اطراف بطن قلب در نوزادان نارس در اثر فلج مغزی، اندام های تحتانی (لگن و پاها) بیشتر درگیر می شوند.

دلایل ابتلای نوزادان به دی پلژی اسپاستیک چیست؟

ناسازگاری Rh، تشنج مادر یا قرار گرفتن مادر در معرض مواد سمی و همچنین سکته داخل رحمی جنین، عفونت های نوزادی مثل ممنژیت و یا زردی شدید و درمان نشده هم می تواند علت سی پی دی پلژی در کودکان باشد.

اگر شما هم سوالی درباره فلج مغزی دایپلژی و تاثیرات آن بر زندگی فرد بیمار دارید، می توانید در بخش نظرات آنها را از ما بپرسید.

۴.۷/۵ - (۹ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *