چه زمانی باید دیر نشستن نوزادان را جدی بگیریم؟

دیر نشستن نوزادان

اکثریت نوزادان در ۴ تا ۹ ماهگی توانایی نشستن پیدا می کنند. ممکن است نوزادی زودتر بنشیند یا نشستن او با تاخیر همراه باشد. در بعضی از نوزادان، دیر نشستن کودک ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل جدی باشد. در این مواقع مراجعه به پزشک برای تشخیص علت و درمان دیر نشستن نوزاد کاملا ضروری است.
ما در این مقاله به توضیحات دکتر زهره حسنوند، متخصص کاردرمانی کودکان درباره دلایل و درمان دیر نشستن کودکان با توانبخشی در اصفهان پرداخته ایم. همچنین به شما خواهیم گفت که دیر نشستن نوزادتان را کی باید جدی بگیرید. جهت دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

اهمیت نشستن در کودکان

نشستن یک حرکت درشت و مهم در تکامل حرکتی کودکان است. نشستن باعث کشش عضلات همسترینگ و اطراف ران شده و کمک می کند عضلات کمر، شکم و ران بتوانند در هماهنگی با هم کار کنند. دیگر مزایای نشستن برای نوزادان عبارت است از:

 • وارد شدن فشار طبیعی به عضلات ران زمانی که کودک با پاهای باز و به خارج چرخیده می نشیند
 • کمک به شکل گیری حفره استخوانی لگن
 • رشد مهارت های شناختی و ادراکی به خاطر نشستن طولانی و تماشای تلویزیون و بازی با اشیا

همچنین کودک بعد از مهارت در نشستن برای دیگر مهارتهای حرکتی مثل سینه خیز رفتن و راه افتادن آماده می شود. اگر نوزادتان موقع سینه خیز رفتن به جای جلو رفتن به عقب می رود باید علت عقب عقب رفتن نوزاد را بررسی کنید. هر تاخیری در این مرحله می تواند باعث تاخیر در مراحل بعدی شود.

دیر نشستن نوزادان

به گفته دکتر حسنوند(متخصص توانبخشی) یکی از حرکات درشتی که نوزاد باید توانایی آن را تا ۹ ماهگی به دست بیارود، نشستن است. کودک برای نشستن باید بتواند گردن بگیرد و در حالی که عضلات بدنش محکم شده اند، بتواند تعادلش را حفظ کند. با این وجود بعضی از کودکان بالای ۹ ماه، همچنان نمی توانند بنشینند.

چنین کودکانی دچار تاخیر تکاملی یا حرکتی هستند و نیاز به کاردرمانی دارند. تکنیکهای کاردرمانی برای نشستن کودک به او کمک می کنند، بتواند از نظر حرکتی به رشد نوزادان هم سن و سال خودش برسد.

بیشتر بخوانید: درمان تاخیر حرکتی کودکان در اصفهان

برای تشخیص تاخیرهای رشد تکاملی نوزاد خود و نیز درمان آنها با کاردرمانی در اصفهان می توانید از تخصص و تجربه کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

علت دیر نشستن نوزادان چیست؟

دلایل دیر نشستن کودک بسیار متنوع هستند. مثلا ممکن است علت دیر نشستن نوزاد مربوط به اختلال در یکی از اندام هایی باشد که به کودک در نشستن کمک می کنند.

مهمترین دلایل دیر نشستن نوزادان عبارت است از:

علت دیر نشستن نوزادان

مشکلات مغزی و نخاعی: مشکلات عصبی، آسیبها یا بیماری های مربوط به دستگاه عصبی مرکزی مثل فلج مغزی در کودکان می تواند منجر به ناتوانی در نشستن کودکان شود. با ام آر آی می توان وجود این مشکلات را در نوزاد بررسی کرد.

نقص های مادرزادی: بعضی از نقص های مادرزادی مثل دیستروفی عضلانی و اوتیسم منجر به تاخیر در نشستن نوزادان می شوند.

ضعف عضلانی: ضعف و آتروفی عضلات که ناشی از بیماری هایی مثل میوپاتی هستند نیز می تواند باعث شلی ماهیچه های نوزاد و ناتوانی او در نشستن باشد.

نارس بودن: زمان نشستن نوزاد نارس با نوزادانی که ۹ ماهه به دنیا می آیند، متفاوت است. به همین دلیل نباید از آنها انتظار داشته باشید همزمان با سایر نوزادان بتواند بنشیند.

کوتاهی عضله همسترینگ: کوتاهی این عضله که در پشت ران و زانو قرار دارد، باعث می شود نوزاد نتواند با دراز کردن پاهایش به جلو بنشیند و تعادلش را حفظ کند

عدم هماهنگی بین عضلات: اگر عضلات نوزاد به اندازه کافی قوی باشند اما به دلیل برخی مشکلات و بیماری ها نتوانند در هماهنگی با هم کار کنند، نوزاد نمی تواند به موقع نشستن را یاد بگیرد.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی میوپاتی در اصفهان

همچنین عواملی مثل نارس بودن یا زیاد در گهواره خوابیدن و بی تحرکی کودک هم می توانند علت دیر نشستن در نوزاد شما باشند.

آیا نشستن نوزاد، دیر شدنش خطرناک است؟

نشستن یکی از مراحل رشد تکاملی نوزاد است. به گفته دکتر زهره حسنوند، متخصص توانبخشی کودکان، ناتوانی در نشستن نوزاد می تواند علامت هشداردهنده برای یک بیماری یا نقص در نوزاد باشد که زودتر باید آن را تشخیص داد و درمان کرد.

همچنین، مراحل تکامل رشدی نوزاد پشت سر هم هستند. بعد از نشستن، نوبت به تقویت لگن و آماده شدن برای خزیدن، چهاردست و پا رفتن و ایستادن می رسد. پس اگر نشستن نوزادتان دیر شده، مراحل بعدی تکامل هم دچار تاخیر می شود. به همین دلیل دیر نشستن نوزاد نیاز به پیگیری دارد و برای درمان دیر نشستن کودک باید به بهترین کاردرمانی در اصفهان مراجعه کنید.

چه زمانی دیر نشستن نوزادان نیاز به پیگیری دارد؟

کودکان از ۴ ماهگی سعی می کنند، بنشینند و برای این کار به حمایت والدین نیاز دارند. اما در ۶ ماهگی اغلب نوزادان بدون کمک شما می توانند بنشینند. ولی اگر کودکتان تا ۹ ماهگی نتواند به خوبی بنشیند، باید بد نشستن نوزاد یا دیر نشستن او را جدی بگیرید.

ناتوانی در نشستن کامل و مستقل در ۹ ماهگی به بعد می تواند علامت بروز مشکلات رشدی در کودکتان باشد. در چنین مواقعی باید به پزشک اطفال مراجعه کنید تا علت دیر نشستن کودک تشخیص داده شود. طبق نظر دکتر حسنوند، متخصص کاردرمانی، در اغلب موارد با کاردرمانی جمسی حرکتی، این نوزادان بهبود می یابند.

بیشتر بخوانید: علت دولا شدن نوزاد چیست + راههای درمان

کاردرمانی نشستن کودکان در اصفهان

کاردرمانی در بهبود نشستن نوزادان نقش بسیار مهمی ایفا می کند. کاردرمانگران با توجه به اینکه علت دیر نشستن نوزاد چیست، از تکنیک های مختلفی برای درمان تاخیر در نشستن کودک استفاده می کنند. تکنیکهای کاردرمانی برای نشستن کودک عبارتند از:

ماساژ درمانی

این تکنیک در رفع اسپاسم، تقویت عضلات و بهبود گردش خون در اندامهایی که به نشستن نوزاد کمک می کنند، موثر است. همچنین ماساژ درمانی می تواند سفتی عضلات کودک را کاهش دهد.

ماساژ درمانی نشستن نوزادان

تمرین درمانی

تمرینات ورزشی اصلی ترین برنامه در توابخشی و کاردرمانی برای نشستن کودکان هستند. انجام این تمرینات به تقویت عضلات بدن، رفع اسپاسم آنها و هماهنگی بیشتر ماهیچه ها کمک می کند. برخی از این تمرینات نیز به برای حفظ تعادل نوزاد موقع نشستن موثرند.

در صورت نیاز می توانید علاوه بر حضور در مراکز کاردرمانی، از ارائه خدمات کاردرمانی در منزل که کلنیک کاردرمانی مورد نظرتان ارائه می دهد، نیز بهره مند شوید.

جهت کاردرمانی برای دیر نشستن کودکان در اصفهان، ما به شما کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ را پیشنهاد می کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های کاردرمانی تاخیر رشدی کودکان می توانید با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

تمرین های کاردرمانی برای نشستن کودک

نوع تمرینهای کاردرمانی برای نشستن کودک بستگی به علت ناتوانی نوزاد در نشستن دارد. بنابراین تمرین هایی که در این بخش ارائه می شوند برای همه نوزادان مناسب نیستند. همچنین باید این تمرینات توسط کاردرمانگر برای کودکتان تجویز شده باشد تا آن را با خیال راحت برای فرزند دلبندتان انجام دهید.

تمرین ۱

کودک را رو به شکم روی توپ بزرگی به شکل زیر خوابانده و دستهایش را در کنار بدنش قرار دهید. باسن کودک را بگیرید و به او کمک کنید سرش را بالا و پایین بیاورد.

تمرین 1 کاردرمانی برای نشستن کودک

تمرین ۲

از ۵ ماهگی می توانید از صندلی های کودک استفاده کنید که میز کوچکی در جلوی آن قرار دارد. روی میز، خوراکی یا اسباب بازی مورد علاقه او را قرار دهید. این کار نوزاد را به نشستن تشویق می کند. حتما در کنار نوزادتان باشید تا در صورتی که تعادل او به هم خورد، از افتادنش جلوگیری کنید.

تمرین 2 کاردرمانی برای نشستن کودک

تمرین ۳

روی زمین یک پتو پهن کرده و نوزاد را به شکم بخوابانید. اطراف او را از اسباب بازی های مورد علاقه اش پر کنید تا برای برداشتن آنها تلاش کند. روزانه ۵ تا ۱۰ دقیقه حتما این تمرین را انجام دهید. انجام این تمرین برای تقویت عضلات پشت و کمر کودک که نقش مهمی در نشستن او دارند، بسیار مفید است. همچنین انجام آن به گردن گرفتن نوزاد نیز کمک می کند.

تمرین 3 کاردرمانی برای نشستن کودک

سوالات رایج درباره درمان دیر نشستن کودکان در اصفهان

والدینی که برای بد نشستن نوزاد خود به کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ در اصفهان مراجعه می کنند، اغلب درباره درمان تاخیر در نشستن کودکشان سوالات زیر را می پرسند:

زمان نشستن نوزادان در روروک کی است؟

زمانی از روروک برای کمک به راه رفتن و نشستن نوزادتان استفاده کنید که او بتواند تعادل سر و گردنش را حفظ کند و عضلاتش تا حدی سفت شده باشند. به نظر من ۴ تا ۱۶ ماهگی برای نشاندن کودک زمان خوبی است.

علت ننشستن نوزاد ۹ ماهه که هیچ مشکل جسمی ندارد، چیست؟

اگر پزشک او را معاینه کرده و مشکل خاصی ندارد، این مشکل به احتمال خیلی زیاد به دلیل خوابیدن بیش از حد نوزاد در گهواره و تقویت نشدن عضلات بدنش رخ داده است. با کاردرمانی می توانید عضلات فرزندتان را تقویت کنید.

از چه سنی نوزاد مستقل می نشیند و نیازی به کمک ما ندارد؟

برای بچه های مختلف فرق می کند. اما معمولا بیشتر بچه ها در ۶ ماهگی می توانند بدون حمایت والدین بنشینند.

بعد از نشستن، کودک باید چه حرکت درشت دیگری را یاد بگیرد؟

کمی بعد از مهارت در نشستن، عضلات کودک برای چرخاندن لگن تقویت می شوند و نوبت به خزیدن او می رسد.

دخترم  نارس بود. الان ۹ ماهه است ولی هنوز خوب نمی نشیند. آیا بخاطر نارس بودن مشکلی دارد؟

خیر. نوزاد شما چون نارس بوده نسبت به همسالانش به زمان بیشتری نیاز دارد تا به مراحل تکاملی لازم برسد و مورد خاصی ندارد. اما اگر این روند خیلی طولانی شد، حتما به پزشکش مراجعه کنید.

از چند ماهگی می توانیم نوزاد را بنشانیم؟

نوزاد معمولا از ۴ ماهگی شروع به نشستن می کند. اگر نوزادی نمی تواند بنشیند، نباید او را بنشانید. چون این کار به ستون فقرات او فشار آورده و به آن صدمه می زند. توصیه می کنم برای معاینات لازم به پزشک مراجعه کنید.

اگر شما هم سوالی درباره دیر نشستن نوزاد و کاردرمانی تاخیر حرکتی نوزادان مثل دیر نشستن آنها دارید، سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله بپرسید. به سوالات شما همینجا پاسخ خواهیم داد.

۵/۵ - (۲۲۱۷ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

۳۴ دیدگاه ها
 • باسلام.دخترم ۹ ماهه هست و مرحله ی خزیدن روی سینه رو گذرونده و یک هفته ای هست که چهاردست و پا حرکت میکنه. به راحتی با دستش اجسام خیلی ریز رو هم میتونه بگیره.همین‌طور خودش رو از جایی میگیره و بلندمیکنه.ولی هنوز نمیتونه بشینه! قسمت انتهایی ستون فقراتش کبودی داره که دکتراطفال گفتن چیزخاصی نیست،ولی این کبودی چندماهی هست که مونده بااینکه ضربه هم نخورده. الان ما باید به چه دکتری مراجعه کنیم؟ متخصص مغزواعصاب؟ کاردرمانگر؟ آیا نشوندنش روی صندلی کمکی باعث آسیب به مهره‌هاش نمیشه چون خودش تمایلی نداره به نشستن؟

 • پسرم ۹ماهشه فقط به اندازه چندثانیه میشینه وخودش به جلوخم میکنه مجبورم بلندش کنم فط دوس داره یکی ایستاده نگهش داره واینکه وسیله جلوش میزارم برنمیداره فقط میزنه روش.. اشکالی نداره؟

 • سلام خوبید پسر من نه ماهه است هنوز نمیشینه چهار دست و پا نمیره فقط خیلی غلت میزنه میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • نیاز هست کودک شما معاینه شود. درنظر داشته باشید کودک شما در دوره طلایی درمان قرار دارد، به همین علت توصیه میکنم فرصت را بیشتر از این از دست ندهید.

 • سلام پسرم یازده ماه وبیست وسه روزشه سینه خیز میره چهار دست وپام میره روی پاهاش می ایسته ولی خیلی خوب نمیشینه علت چیه؟

   • سلام
    پسرم ۷ ماه و نیم داره
    قبل از ۶ ماه و نیم چهار دست و پا رفتن رو شروع کرد، سرعتش هم بالاس و الان به راحتی رو پاهاش با تکیه به مبل می ایسته ولی هنوز بدون کمک نمیتونه بشینه. زمانی که با کمک بدون تکیه گاه میشینه به جلو خم میشه و از دستهاش کمک میگیره

    • با توجه به اینکه کودک شما زودتر از موعد مقرر و با سرعت بالا چهاردست و پا میرود، ممکن است از استراتژی های حرکتی تقلبی استفاده کند(که این قضیه میتواند در ایجاد مراحل حرکتی دیگر اختلال ایجاد کند) و نیاز به معاینه کاردرمانی دارد.

     • سلام دختر من نه ماهشه سینه خیز می‌ره اما برای نشستن باید دستانش رو بزارن وگرنه میخوره زمین و هنوز نمیتونه وایسه و وقتی نگهش میدارم زانوش خالی می‌کنه خودش چهار دست و پا میشه و یکی از دوستاش رو می‌زاره رو زمین میشینه اما مستقل نمیتونه بشینه آیا مشکلی داره؟

     • کودک شما الگوهای حرکتی را حدودا به موقع به دست آورده اما علت نشستن با کمک دست ها در نه ماهگی و عدم تمایل به حرکت در چهاردست و پا می بایست بررسی شود. از ایستاده نگه داشتن کودک در این سن به جد خودداری کنید.

 • سلام پسرم ۹ماه هست نمیشود ولی غلت به سمت چپ و راست میزنه نوار مغز گرفتم دکتر گفت مشکلی نداره علت نشستنش قرص داد فنوباربیتال۱۵ دادن لطفا راهنمایی کنید چه کارهایی رو باید انجام بدم

 • سلام پسرم ۱۵ماهشه ولی هنوز نمیتونه بدون کمک دستاش بشینه اونم بمدت کوتاه میشینه سینه خیز عقب عقب میره حالت چهاردستو پارو میگیره ولی دستاشو بسمت جلو نمیبره ام آرای دادیم ازمغز سالم وستون فقراتم هردو سالم بوده مشکلی نداشته کاردرمانیم درحال حاضرمیبریم ولی پیش رفت چندانی نکرده چکارباید بکنیم

  • با توجه به تاخیر حرکتی بوجود آمده که حدود ۷ ماه از زمان نرمال نشستن با کمک دستها میگذرد، نیاز به معاینه بالینی و درمان اصولی وجود دارد.

 • سلام من پسرم یک ماه ویک هفته زود ب دنیا اومد توی رو چک ورودی زانوم بدون کمک و هنگام تکیه ب جایی میشینه ولی تنهایی انگار می‌ترسه وخودش رومی اندازه ومیخابه چیکارکنن؟

 • سلام دختر من ۱۰ ماه ۶ روزشه چار دست پا میره دستش میگیره ب جایی پا میشه ولی اینکه خودش پاشه بشینه هنوز بلد نی گاهی وقتا کمکش میکنم تا وقتی حالت چار پاس بشینه

  • اگر در مراحل حرکتی دیگری کودک تاخیر ندارد، یک ماه دیگر بهش فرصت بدهید و بعد از آن اگر تغییری نکرد جهت معاینه کاردرمانی اقدام کنید.

 • سلام کودک من ۶ ماهه است چند ثانیه بدون کمک میتونه بشینه ولی بیشتر وقت ها وقتی بغلش میکنیم خودش رو به سمت عقب خم میکنه البته با کمک ما هم میتونه بشینه ولی خودش رو زود به سمت عقب خم میکنه آیا مشکلی داره خیلی راحت غلت میزنه و گردن هم گرفته

  • اگر در مراحل حرکتی گردن گرفتن و غلت زدن مشکل و تاخیر نداشته، دو ماه دیگر به کودک خود فرصت بدهید و در این مدت با کمک دست های کودک، او را بنشانید.

   • سلام پسر من چن روز دیگه میره تو ۸ماه ولی، نه میتونه درست بشینه یعنی سعی در نشستنش هم میکنیم بعد چن دقیقه سعی در خوابیدن میکنه بی قراری زیادی هم داره یه نکته دیگه اینکه ۹ماه کامل نبود نارس بدنیا اومد حدود ۲۵روز کمتر

 • سلام. دخترم ۸ ماهه هست، مرحله خزیدن رو گذرونده و الان به خوبی چهار دست و پا میشه ولی بدون کمک فقط ۳ یا ۴ دقیقه میتونه بشینهو اینکه خودش نمیتونه به حالت نشستن برگرده و وقتی از حالت جهار دست و ما میخاد بشینه کج میمونه یعنی یه دستش از کنار بدنش رو زمین میمونه نمیتونه هر دو دست رو ول کنه، چه اقدامی باید انجام بدم. البته من با مشورت پزشکم از ۶ ماهگی بهش اجازه دادم که بشینه،شاید کم باهاش تمرین کردم

 • سلام وقت بخیر
  پسرمن ۱۰ ماهشه .سینه خیز میره خیلی .دوماه ونیم بیشتره
  چهار دست وپا میره ولی درحد چهار پنج قدم
  نزدیک یک ماه ونیمه بدون کمک ما . خودش مبل .بالشت .دیوار .هرچیزی ک میشه یکم بهش تکیه کردو میگیره و بلند میشه خیلی ب راحتی .و ب سمت چپ وراست حرکت میکنه
  اما بدون کمک نمیشینه
  مشکلی وجود داره؟؟؟؟ .

  • تاخیر زیاد حرکتی نشانه وجود یک اختلال جدی است، حتما هر چه زودتر به کاردرمانی مراجعه کنید.

 • سلام دختر من ۹ ماه و۱۵روزه است هنوز نمیشین و چهار دست وپا هم نمیره در ضم دخترم زود به دنیا اومده ۳۱هفته به دنیا اومد

  • تاخیر حرکتی کودک شما حتما می بایست بررسی شود و در صورت لزوم جلسات کاردرمانی آغاز گردد.

 • سلام خسته نباشید بچه من ۱۱ ماهشه تو ۷ ماهگی نشست بدون کمک ۹ ماهگی چهار دست پا رفت ۱۰ ماهگی دندون در اورد ولی اصلا حالتی که رو باسنش نمیشینه وقتی حواسش بخودش نیست یا بازی میکنه خودشو ول میکنه کمرش قوس میده یا میبره عقب میشینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *