کلاب فوت در درازمدت چه عوارضی دارد؟

عوارض بلندمدت کلاب فوت

کلاب فوت یا پاچنبری نوعی بدفرمی یا دفورمیتی است که در طول بارداری و بخصوص سه ماهه دوم و سوم بارداری در جنین رخ می دهد. از هر ۱۰۰۰ نوزاد حدود ۱ تا ۴ آنها مبتلا به پاچنبری مادرزادی است. علت پاچنبري شدن نوزاد می تواند ارثی و در اثر جهش های ژنتیکی و یا عوامل محیطی جنین باشد.
عارضه کلاب فوت در نوزادان پسر دو برابر بیشتر از نوزادان دختر اتفاق می افتد. به جز بدشکلی پای نوزاد، عدم درمان این عارضه با مشکلات زیادی در سنین کودکی و بزرگسالی همراه است. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که افرادی که با پای چماقی مادرزادی متولد می شوند، در دراز مدت با چه عوارضی روبرو خواهند شد. برای دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

انواع کلاب فوت

به گفته دکتر احسان ذاکرین، متخصص و کارشناس ارشد کاردرمانی، انواع کلاب فوت بر اساس شدت آن به خفیف، متوسط و شدید و براساس علت پاچنبري شدن نوزاد به انواع زیر تقسیم می شوند:

ایدیوپاتیک: شایع ترین نوع کلاب فوت از این نوع است و بیشتر یک پا را درگیر می کند.

نوروژنیک: این نوع کلاب فوت ناشی از مشکلات عصبی مثل اسپینابیفدا و فلج مغزی در کودکان است.

سندرمیک: این نوع پاچنبری همراه با بیماری های سندرومی بروز کرده و درمان آن سخت تر از دیگر انواع کلاب فوت است.

همچنین می توان پای چنبری را بر اساس میزان انعطاف پذیری به انواع سخت و وضعیتی (منعطف) دسته بندی کرد. تمام انواع کلاب فوت قابل درمان هستند و بعد از تشخیص کلاب فوت و تولد نوزاد می توانید آن را با روش های جراحی و غیرجراحی اصلاح کنید. عدم درمان این عارضه منجر به تشدید عوارض آن می شود.

برای درمان پاچنبری کودکان و جلوگیری از عوارض دراز مدت آن می توانید به کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

انواع کلاب فوت

عوارض پاچنبری کودکان در دراز مدت

بهترین زمان درمان کلاب فوت، دوران نوزادی است که بدن کاملا انعطاف پذیر است و راحت تر می توان دفورمیتی یا بدشکلی پاها را اصلاح کرد. در صورت عدم درمان صحیح این عارضه، در دراز مدت کلاب فوت با عوارض زیر همراه خواهد بود:

درد پا

پای چماقی در نوزادان و کودکان دردناک نیست. اما کلاب فوت درمان نشده در دراز مدت با بالا رفتن سن، افزایش وزن و طولانی ایستادن باعث ایجاد دردهای طولانی مدت و مزمن پاها می شود. به خصوص اگر کلاب فوت با عوارضی مثل پینه و ضایعات دیگر همراه باشد، راه رفتن را دردناک تر می کند.

الگوی بد راه رفتن

خم شدن غیرعادی مچ پا و چرخش پنجه ها به داخل باعث می شود کودک به سختی روی کف پاهایش بایستد و راه برود. بنابراین از زمان راه افتادن مجبور است روی کناره ها یا توپی پا راه برود. این نوع راه رفتن علاوه بر ایجاد عوارض دیگر مثل ایجاد پینه و ضایعات دردناک، منجر به الگوی بد راه رفتن در کودکان نیز می شود.

آرتروز

یکی از عوارض دراز مدت کلاب فوت، بالا رفتن ریسک ابتلا به مشکلات جدی مثل آرتروز مفاصل و از بین رفتن و تخریب آنها است. هر چقدر سن افراد مبتلا به پای چمبری بالاتر برود، آرتروز مفاصل پا هم شدیدتر می شود. چون آرتروز یک بیمار ی پیشرونده به حساب می آید.

مشکلات روحی

یکی از عوارض بسیار مهم کلاب فوت در دراز مدت، پیامدهای عاطفی آن است که باعث می شود بیماران دچار عدم اعتماد بنفس، افسردگی و انزوا شوند. این بحران ها به خصوص در سنین نوجوانی بیشتر دیده می شوند. این مشکلات روحی اغلب ناشی از مقایسه با همسالان، فرم بد پاها و ناتوانی های عملکردی و حرکتی در پاها هستند.

همه-چیز-درباره-کلاب-فوت

انعطاف ناپذیری و سفتی

عدم انعطاف پذیری یکی از عوارضی است که در پا چمبری سفت دیده می شود. در این نوع کلاب فوت، پاها خیلی سفت هستند یا انعطاف پذیری خیلی کمی دارند. پاچنبری شدید معمولا از نوع پاچنبری سفت است که با کاردرماني کلاب فوت درمان نشده و فقط با جراحی بهبود می یابد. عدم درمان این عارضه می تواند تاثیر منفی روی راه رفتن کودک داشته و باعث ناتوانی های حرکتی در دراز مدت شود.

کوتاهی پا

یکی از عوارض پاچماقی در کودکان که در مواردی حتی با وجود درمان هم ادامه پیدا می کند، کوچکتر بودن پای چماقی نسبت به پای دیگر است. البته این مشکل جدی برای راه رفتن و فعالیت های حرکتی و عملکردی کودکان در سنین بالاتر ایجاد نمی کند. بی توجهی به درمان کلاب فوت هم باعث کوچکتر شدن ساق پاها و عضلات آن می شود.

مشکل سایز کفش

کودکان با پای چنبری در پوشیدن کفش و انتخاب آن مشکلات زیادی دارند. چون سایز پای چماقی شان کوچکتر از پای دیگر است، پیدا کردن کفش مناسب را سخت می کند. به علاوه، به خاطر فرم پاها و چرخش به داخل شان پوشیدن کفش برای آنها سخت است و نیاز به کفش مخصوص دارند.

تشدید عوارض کلاب فوت

درمان زود هنگام و صحیح کلاب فوت در نوزادی اگر به درستی انجام شود، هیچ عارضه و بدفرمی دائمی در آنها ایجاد نمی کند. آنها می توانند مثل بقیه همسالان خود بدوند و بازی کنند. اما اگر درمان پاچنبری به درستی صورت نگیرد، پای چماغی دچار آسیب دیدگی و عوارض دراز مدت می شود.

به گفته دکتر احسان ذاکرین، متخصص کاردرمانی، درمان کلاب فوت در بزرگسالي هم امکانپذیر است اما عوارض پاچنبری در این سنین شدیدتر از دوران نوزادی است. اما با مراجعه به موقع به کلنيک کاردرماني و کاردرمانی پاچنبری، به خصوص با حرکات اصلاحی کلاب فوت، می توانید از تشدید عوارض پاچنبری در سنین بالا جلوگیری کنید.

عوارض جراحی کلاب فوت

کلاب فوت خفیف و متوسط به خاطر نرمی پا با روش های غیرجراحی مثل کاردرمانی برطرف می شوند. اما اگر پای چنبری سفت باشد، فقط با تکنیک های جراحی می توان فرم پاها را اصلاح کرد. از طرفی جراحی کلاب فوت در کودکان و بزرگسالان با عوارضی مثل عود دوباره چمبری شدن پاها همراه است. دیگر عوارض جراحی کلاب فوت عبارتند از:

  • اصلاح بیش از حد
  • تخریب مفصل مچ پا (مفصل تالوکرورال)
  • محدودیت دامنه حرکتی پشت مفصل مچ پا
  • اصلاح نادرست پای چنبری

بنابراین بعد جراحی پاچنبری ممکن است به جراحی های ترمیمی دیگر و یا درمان های غیرجراحی نیاز پیدا کنید.

کاردرمانی بعد از جراحی پاچنبری

برای کاردرمانی پاچنبری کودکان و بزرگسالان در اصفهان می توانید از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله خواندید، کلاب فوت از هر نوع و با هر درجه شدتی که باشد قابل درمان با روش های غیرجراحی و جراحی است. موثرترین روش درمان کلاب فوت خفیف و متوسط تکنیک های کاردرمانی هستند. این تکنیک ها تاثیری روی کلاب فوت شدید و سخت ندارند و فرم چماقی پاها با با جراحی کلاب فوت برطرف می شود.

فاکتورهایی مثل جراحی، عدم درمان پا چنبری، درمان دیرهنگام یا نادرست عارضه کلاب فوت در دراز مدت منجر به تشدید عوارض این بیماری می شوند. جدی ترین عوارض کلاب فوت عبارتند از: کوتاهی پا، آرتروز و الگوهای غیرعادی راه رفتن. اما با درمان به موقع و صحیح نوزادان می توان از بروز یا تشدید این عوارض در سنین بالاتر پیشگیری کرد.

اگر سوالی درباره کاردرمانی پاچنبری دارید، در بخش نظرات این مقاله می توانید آنها را از ما بپرسید.

۴.۲/۵ - (۵ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

۲ دیدگاه ها
  • سلام پسر من ۵ساله است و از هر دو پا کلافود بود پای راست شدید وپای چپ کمی بعد ۴سال پای راست عمل کردیم حالا بعد ۶ماه که از میگذرد.وقتی خواب است بعد نخواد راه بره چندقدمی کجکی راه میره.دلیلش چیه

    • علت بد راه رفتن فرزندتان به مسائل زیادی بر میگردد، توصیه میکنم جهت پیشگیری از افزایش انحراف پا و همچنین جلوگیری از ایجاد دردهای ثانویه مثل درد در ساق پا و کمر به کاردرمانی مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *