جدیدترین روش های تشخیص کلاب فوت

تشخیص کلاب فوت

پای چماقی مادرزادی یا کلاب فوت یک نوع بدشکلی در فرم پاها است که در آن سرپنجه پاهای جنین یا نوزاد به داخل می چرخد. این چرخش می تواند به حدی شدید باشد که سرپنجه به سمت عقب کاملا برگردد و پاشنه پا در جلوی بدن قرار بگیرد.
این عارضه را می توان با روشهای غیرجراحی و جراحی درمان کرد. با خواندن این مقاله می توانید با روش های تشخیص کلاب فوت یا پاچنبری آشنا شوید. برای دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علائم و دلایل چنبری شدن پای نوزادان

فشار فیبروم رحمی در بارداری، کاهش یا افزایش مایع آمنیوتیک در اواخر بارداری، نقصهای ژنتیکی و … علت کلاب فوت در جنین هستند. به گفته دکتر زهره حسنوند، متخصص و کارشناس ارشد کاردرمانی، مشخص ترین علائم پاچماقی نوزادان و کودکان عبارت است از:

  • چرخش کف پا به سمت داخل و بالا
  • کوچکتر بودن اندازه پاها از مچ به پایین
  • کوتاه بودن یک پا نسبت به دیگری

عدم تشخیص به موقع و درمان کلاب فوت باعث بروز مشکلات تکاملی در عضلات ساق پا، کوتاهی تاندون آشیل و محدودیت های حرکتی موقع دویدن و پریدن در سنین بالاتر می شود. به همین دلیل تشخیص به موقع این عارضه نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی این کودکان دارد.

جدیدترین روشهای تشخیص پای چماقی در نوزادان

راحت ترین روش تشخیص کلاب فوت، معاینه پای نوزاد به محض تولد است. کلاب فوت نوزادان ممکن است یکطرفه (در یک پا) و یا دوطرفه (هر دو پا) باشد. اغلب پا چماغی متوسط و شدید به راحتی تشخیص داده می شوند، اما گاهی برای تشخیص درجات خیلی خفیف این عارضه از روش های زیر استفاده می شود:

  • رادیولوژی (عکس برداری با اشعه ایکس)
  • سی تی اسکن پا

این دو روش از جدیدترین روش های تشخیص کلاب فوت هستند که می توان با آنها علت کلاب فوت و احتمال وجود ضایعات دیگر در لگن، پا یا ستون فقرات نوزاد را هم تشخیص داد.

تکنیک-های-کاردرمانی-در-کلاب-فوت

برای تشخیص و درمان پاچنبری کودکان می توانید به کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

آیا تشخیص کلاب فوت در جنین ممکن است؟

به کمک تکنولوژی های جدیدی مثل سونوگرافی، اولتراسوند سه بعدی و اولتراسوند واژینال، تشخیص کلاب فوت در جنین امکان پذیر شده است. برای تشخیص کلاب فوت در بارداری با سونوگرافی می توانید از ماه پنجم بارداری به بعد با تجویز متخصص زنان اقدام کنید.

تشخیص کلاب فوت در سونوگرافی واژینال بین هفته های ۱۲ و ۱۳ بارداری، فقط می تواند تا ۱۰ درصد ابتلا به این عارضه را نشان دهد. ولی با سونوگرافی از هفته ۲۴ حاملگی به بعد می توان تا ۸۰ درصد ابتلای جنین به پاچنبری را تشخیص داد. البته باز هم ممکن است سونوگرافی، پا چنبری جنین را نشان ندهد که در این صورت بعد از زایمان می توان آن را تشخیص داد.

درصد تشخیص اشتباه کلاب فوت در بارداری

معمولا تشخیص کلاب فوت در سونوگرافی بارداری دقیق است و فقط در حدود ۲۰ درصد از موارد، جواب شما می تواند کاذب و اشتباه باشد. تشخیص اشتباه کلاب فوت در سونوگرافی دوران بارداری به صورت های زیر رخ می دهد:

کاهش آمنیوتیک

معمولا اشتباه در تشخیص زمانی رخ می دهد که در ماه های آخر بارداری، آمنیوتیک کیسه جنین به دلیل بروز برخی مشکلات بارداری کم می شود. در نتیجه کاهش حجم آمنیوتیک منجر به پا چنبری در جنین شده و جواب نرمال سونوگرافی قبلی به هم می خورد.

تشخیص انواع پای چماقی

معمولا یکی از اشتباهات در تشخیص کلاب فوت، اشتباه در تشخیص انواع پای چماقی است. مثلا ممکن است تشخیص سونوگرافی، پا چماغی یکطرفه باشد، اما بعد از زایمان پاچنبری دوطرفه تشخیص داده شود.

معمولا اشتباه در تشخیص کلاب فوت دوطرفه در سونوگرافی های بارداری رایج تر از تشخیص اشتباه در کلاب فوت یکطرفه است.

بهترین دکتر کلاب فوت (پاچنبری)

پا چنبری درمان دارد و اغلب با روشهای غیر جراحی مثل کاردرمانی بهبود می یابد. برای درمان انواع پای چماقی می توانید به مراکز کاردرمانی مراجعه کنید. در این مراکز از تکنیک های مختلفی برای درمان بیماران استفاده می شود.

به گفته دکتر زهره حسنوند، متخصص توانبخشی، یکی از اصلی ترین این تکنیک های وزش درمانی یا همان درمان پاچنبری با حرکات اصلاحی است. خودتان می توانید این حرکات را بعد از یادگیری از متخصص کاردرمانی برای فرزندتان در منزل هم انجام دهید.

بهترین دکتر کلاب فوت

برای تشخیص و درمان پاچنبری کودکان با تکنیک های کاردرمانی می توانید به کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

سوالات رایج درباره پاي چمبري

در این بخش می توانید پاسخ به سوالات رایجی که در مورد پاچنبری کودکان پرسیده می شوند را بخوانید:

اگر در سونوگرافی پاچنبری جنین نشان داده شود، باید جنین سقط شود یا راه درمانی هست؟

خیر جنین سقط نمی شود. در دوران جنینی نمی توان کاری کرد. اما بعد از دو سه ماهگی نوزاد می توانید به کلنیک کاردرمانی مراجعه و درمان را شروع کنید.

آیا پاچنبری به طور کامل با کاردرمانی کلاب فوت درمان می شود؟

در اغلب موارد، کاردرمانی کلاب فوت کاملا موثر است. اما اگر ناهنجاری شدید و کلاب فوت از نوع سخت (انعطاف ناپذیر) باشد و نتوانیم فرم آن را با روشهای غیرجراحی اصلاح کنیم، باید جراحی شوید.

احتمال عود پاچنبری بعد از درمان هست؟

در کلاب فوت شدید یا از نوع سخت و یا در صورت کوتاهی عضلات ساق پا، احتمال عود بعد از درمان هست.  اما کودکانی که رباط های شلی دارند، احتمال عود کلاب فوت شان کمتر است. همچنین عود پا چنبری بعد از ۴ سالگی بعید است.

آیا پاچنبری به معنی سندرم داون است؟

این دو عارضه فرق دارند. اما اگر کلاب فوت با سندروم داون همراه باشد، درمان های غیرجراحی برای آن موثر نیستند و باید پا جراحی شود.

پای چماغی مادرزادی در دراز مدت چه عوارضی دارد؟

درد، محدودیت های عملکردی پا، سخت راه رفتن کودک و مشکل در پوشیدن کفش از رایج ترین عوارض پای چماغی شدید در سنین بالاتر هستند.

اصلاح پاچنبری چقدر طول می کشد؟

اکثر مواقع می توان پاچنبری نوزادان را به کمک کاردرمانی و گچ گرفتن پا طی ۶ تا ۸ هفته درمان کرد.

نوزادان مبتلا به کلاب فوت از چه سنی راه می افتند؟

نوزادانی که از همان اوایل نوزادی تحت درمان کلاب فوت قرار می گیرند، اغلب در سنین ۱۰ تا ۲۲ ماهگی راه می افتند.

شما هم اگر سوالی درباره جدیدترین روش های تشخیص پای چمبری کودکان دارید، می توانید در بخش نظرات سوالات خود را بپرسید.

۴.۳/۵ - (۶ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *