کاردرمانی کودکان چیست و کاردرمانگر چه کمکی به کودک شما می کند؟

کاردرمانی-کودکان-چیست

کاردرمانی کودکان شاخه ای از علم پزشکی است که از نیازهای جسمی، حرکتی، روانی، اجتماعی، آموزشی و محیطی کودکانی که با مشکل روبرو هستند مراقبت می کند. کاردرمانگران کودک آموزش دیده اند تا با کودکان در هر سنی با هر طیفی از اختلالات جسمی، ذهنی یا عاطفی آنها کار کنند.
اگر ساکن شهرهای مجاور اصفهان هستید و کودکتان با یکی از این اختلالات روبرو است حتما این مقاله را بخوانید. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت چه کودکانی نیاز به کاردرمانی دارند و چطور کاردرمانگر کودک می تواند به رفع مشکلات فرزندتان کمک کند. برای دسترسی سریعتر به تیترهای مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

کاردرمانی کودکان چیست؟

کاردرمانی کودکان روشی از درمان است که وضعیت کودکان را نسبت به سن خود از نظر سطح مهارت های حرکتی، حسی، حرکات درشت یا ظریف، … ارزیابی و مشکل آنها را برطرف می کند.

در واقع، هدف کاردرمانی کودکان ارتقای مهارت و کیفیت زندگی کودکانی است که با مشکلات حرکتی، حسی، شناختی، اجتماعی یا رفتاری دست و پنجه نرم می کنند. این روش درمانی می تواند کیفیت انجام کارهای روزمره کودک را بهبود دهد و به خانواده آنها کمک کند.

کاردرمانگر چه کمکی به کودک شما می کند؟

یک کاردرمانگر کودک با ارزیابی نیازها و مشکلات فرزند شما یک برنامه مداخله فردی طراحی می کند تا با استفاده از روشهای مختلف کاردرمانی مثل حرکات اصلاحی، بازی و غیره بتواند مهارت های کودک را در زمینه های زیر تقویت کند:

حرکات ظریف

مهارت های ظریف شامل توانایی عضلات کوچک دست و انگشتان کودک است. این مهارتها به کودک برای انجام کارهایی مثل نوشتن، دست خط خوانا، گرفتن یا رها کردن اشیا، قیچی کردن، بستن دکمه لباس و بند کفش کمک می کنند.

کاردرمانگران به کودکانی که در این زمینه ها مشکل دارند، کمک می کنند بتوانند حرکات ظریف را بیاموزند و مهارتهای خود را در این مورد توسعه دهند.

حرکات درشت

این نوع مهارت ها شامل استفاده از عضلات بزرگ تنه مثل دست و پا است که به انجام کارهایی مانند راه رفتن، دویدن، پریدن، پرتاب کردن و گرفتن اشیا کمک می کنند. با کاردرمانی میتوان این نوع مهارتهای حرکتی را در کودکانی که از این لحاظ مشکل دارند تقویت کرد.

مهارت های پردازش حسی

مهارت های حسی به کودکان کمک می کنند اطلاعات حسی را به وسیله حواس بویایی، بینایی، لامسه، چشایی و شنوایی خود از محیط پیرامون دریافت و تفسیر کنند و به آنها به درستی پاسخ دهند.

اما بعضی از کودکان مانند کودکان اوتیسم بیش از حد به محرکهای حسی مثل لمس، نور یا صدا حساس هستند و یا برخی از کودکان به این محرکها بی توجه هستند. یک کاردرمانگر کودک کمک می کند نحوه پردازش حسی این کودکان تنظیم شود و پاسخ مناسبی به محرکهای محیطی بدهند.

تقویت-مهارت-پردازش-حسی-در-کاردرمانی

مهارت های بینایی-حرکتی و بینایی-ادراکی

مهارت های بینایی-حرکتی و بینایی-ادرارکی در ارتباط با هدایت حرکات دست و پا، شناسایی و تفکیک شکلها، رنگها، حروف و اعداد هستند. برای انجام درست این موارد باید چشم ها با اندام های حرکتی و ادراکی هماهنگ باشند.

یک کاردرمانگر کودک با بهبود این نوع هماهنگی ها کمک می کند مهارت های بازی کردن مثل ضربه زدن به توپ و فعالیتهای مدرسه مثل کپی کردن از روی تخته کلاس را بهبود دهد.

مهارت های خودتنظیمی و مدیریت هیجانات

برخی کودکان مثل کودکان اوتیسم یا کودکان بیش فعال نمی توانند احساسات منفی و هیجانات خود مثل عصبانیت، ناراحتی و ناامیدی را مدیریت کنند. با کاردرمانی کودکان می توان مهارتهای اجتماعی و رفتارهای مثبت را به کودک یاد داد تا روی مشکلات رفتاری خود کنترل پیدا کند.

مهارت های اجتماعی و بازی

مهارتهای اجتماعی مثل ارتباط برقرار کردن و تعامل با دیگران، نوبت گرفتن، همکاری و مهارتهایی مثل یادگیری، تقلید و تخیل در کودکان از طریق بازی رشد می کند. کودکانی که دچار اختلال هستند و نمی توانند با دیگران یا اسباب بازی های خود بازی کنند به کاردرمانی نیاز دارند.

کاردرمانگران در قالب بازی به کودک یاد می دهند که چطور با اسباب بازیهای مختلف بازی کنند، از آن لذت ببرد و بتوانند در زمین بازی با همسالان خود و یا بزرگترها تعامل کنند. آنها به کودک شما یاد می دهند که چطور در فعالیتهای گروهی و انفرادی شرکت کند و ساعتها یک بازی تکراری را انجام ندهد.

مهارت های زندگی روزمره

برخی از کودکان نمی توانند مهارتهای اساسی که هر روز با آنها سر و کار دارند مثل خوردن، لباس پوشیدن، حمام یا توالت رفتن و مسواک زدن را انجام دهند. کاردرمانگر کودک به او کمک می کند از خود مراقبت کند و برای مستقل شدن این مهارتها را بیاموزد.

برای کاردرمانی کودک یا نوزاد خود می توانید از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

مزایای کاردرمانی کودکان

تقویت انواع مهارت هایی که کودک در انجام آنها مشکل دارد، باعث شده کاردرمانی علاوه بر تقویت و بهبود این عملکردها با مزایای زیر همراه باشد:

 • افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس
 • کمک به استقلال کودک
 • توسعه مهارت های اجتماعی کودک در خانواده، دوستان و مدرسه
 • تعامل بهتر در مدرسه و زمین بازی
 • توسعه مهارتهای فردی کودک

به علاوه به کاردرمانگران به والدین و معلمان کودک یاد می دهند چطور از رشد و یادگیری او حمایت کنند و در حل مشکلات خاص کودک با خانواده و معلمان او همکاری می کنند.

بهبود-مهارت-کودکان-با-کاردرمانی

چه کودکانی به کاردرمانی نیاز دارند؟

کودکانی به کاردرمانی نیاز دارند که مهارت های حسی، حرکتی، اجتماعی و زندگی آنها به دلیل بروز برخی از مشکلات زیر نسبت به سن آنها رشد نکرده است:

 • بیش فعالی و مشکلات رفتاری کودکان
 • دیسپلازی هیپ در نوزادان
 • اختلالات پردازش حسی
 • اختلالات مادرزادی مثل اوتیسم، سندورم داون
 • اختلال بلع در کودکان و نوزادان
 • اختلالات یادگیری
 • کاردرمانی کودکان کم توجه
 • مشکلات پا مثل صافی کف پا، زانوی ضربدری، زانوی پرانتزی و عقب زدگی زانو
 • عقب ماندگی ذهنی یا کم توانی ذهنی
 • دفورمیتی جمجمه نوزاد
 • اسکولیوز (دفورمیتی ستون فقرات)
 • مشکلات عصبی-عضلانی مثل اسپینا بیفیدا، فلج کلامپکه، فلج ارب در نوزادان، …
 • انواع تاخیر حرکتی کودکان و نوزادان مثل تاخیر در گردن گرفتن، غلت زدن، راه افتادن، …
 • آسیب های تروماتیک به مغز یا نخاع مثل انواع فلج مغزی، هیدورسفالی،…

البته کودکانی هم که برای درمان مشکلات خود عمل جراحی کرده اند یا بعد از ترمیم شکستگی استخوانها باید برای بازتوانی حرکتی و عملکردی خود از روشهای کاردرمانی کودکان استفاده کنند.

تفاوت فیزیوتراپی و کاردرمانی چیست؟

فیزیوتراپی و کاردرمانی کودکان در اصفهان هر دو به بهبود کیفیت زندگی کودکان کمک می کنند، اما این دو روش با هم اشتباه گرفته می شوند و اغلب افراد تصور می کنند کاردرمانی همان فیزیوتراپی است. ولی این دو روش درمانی کارکردهای متفاوتی دارند.

کاربردهای فیزیوتراپی کودکان

فیزیوتراپی کودکان معمولا به رفع مشکلات زیر کمک می کند:

 • کاهش درد
 • افزایش استحکام و قدرت عضلات بدن
 • بهبود دامنه حرکتی دستها و پاها
 • توسعه مهارت های حرکتی درشت (مثل حرکات عضلات بزرگ بازوها، پاها یا کل بدن)

کاربردهای کاردرمانی کودکان

کاردرمانی کودکان در اصفهان معمولا در رفع مشکلات زیر موثر است:

 • رشد مهارتهای حرکتی ظریف و درشت کودک
 • توسعه مهارت های بصری-ادراکی کودک
 • بهبود مهارت های شناختی (تفکر)
 • رفع مشکلات پردازش حسی

کاردرمانی و فیزیوتراپی بسته به شرایط کودک ممکن است در کنار هم، جداگانه یا به صورت ترکیبی با روشهای درمانی دیگر مثل درمان های دارویی تجویز شوند.

کاربردهای-کاردرمانی-کودکان

چگونه یک کاردرمانگر کودک پیدا کنیم؟

شما می توانید به روشهای زیر یک دکتر کاردرمانی خوب در اصفهان برای فرزندتان پیدا کنید:

 • ارجاع یک پزشک متخصص به ایشان
 • از طریق مشاور مدرسه
 • با معرفی پرستاران
 • مراجعه به بهترین مراکز کاردرمانی کودکان در اصفهان
 • می توانید از دوستان و آشنایان برای معرفی یک کاردرمانگر خوب کمک بگیرید یا در گوگل سرچ کنید.

همچنین کاردرمانگران در مراکزی مثل بیمارستان ها، مدارس، مراکز توانبخشی، کلینیک ها و مراکز خصوصی کار می کنند و می توانید آنها را در این مراکز ملاقات کنید. البته بعضی از کلینیک ها هم خدمات کاردرمانی کودک در منزل را ارائه می کنند.

معرفی یکی از بهترین کاردرمانگر کودکان در اصفهان

یکی از بهترین متخصصان کاردرمانی و توانبخشی کودکان در اصفهان، دکتر احسان ذاکرین، کارشناس ارشد کاردرمانی و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران است.

ایشان بیش از یک دهه سابقه کاردرمانی در تهران و اصفهان را دارند و علاوه بر کاردرمانی بزرگسالان، در زمینه کاردرمانی کودکان هم متخصص هستند. موقع پیدا کردن کاردرمانگر کودک حتما به این نکته توجه کنید. چون کودکان نیازهای خاص خود را دارند و تعامل با آنها با سنین دیگر متفاوت است.

با مراجعه به کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ می توانید از تخصص و تجربه ایشان در زمینه کاردرمانی کودکان بهره مند شوید. همچنین در این کلینیک می توانید از خدمات کاردرمانی در منزل در شهرهای شاهین شهر، اصفهان و شهرهای مجاور نیز استفاده کنید.

بهترین-کاردرمانگر-کودکان-در-اصفهان

برای کاردرمانی کودکان و نوزدان می توانید از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

ما در این مقاله به این موضوع پرداختیم که کاردرمانگر کیست و چه کسانی به کاردرمانی نیاز دارند. همچنین با طیف وسیعی از بیماریهای کودکان آشنا شدیم که با کاردرمانی کودکان میتوان آنها را بهبود داد و به افزایش کیفیت زندگی، اعتمادبنفس و استقلال کودکان کمک کرد.

اگر شما هم سوالی درباره کاردرمانی کودکان دارید می توانید در بخش نظرات آنها را بپرسید.

۵/۵ - (۱۱۳ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *