کف پای صاف چه عوارضی در بزرگسالی و بلند مدت دارد؟

عوارض کف پای صاف در بزرگسالی

پای انسان از ۲۶ استخوان و بیش از ۱۰۰ عضله، رباط و تاندون تشکیل شده و پاها پایه و اساس تعادل کل بدن را تشکیل می دهند. بنابراین هر نوع ناهنجاری در پا می تواند منجر به عدم تعادل و هماهنگی بدن شود. یکی از شایع ترین علل ناهماهنگی پاها، ناهنجاری کف پای صاف یا پس پلانوس (Pes planus) است.
معمولا این ناهنجاری در اثر ضعف یا التهاب تاندونها و ساختارهای قوس کف پا رخ می دهد که نقش مهمی در ایجاد و حفظ قوس پا دارند. ضعف این ساختارها در بزرگسالی معمولا ناشی از افزایش سن، صدمات یا شکستگی های پا و مشکلات دیگر است. کف پای بدون قوس عوارض متعددی ایجاد می کند که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت. برای دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

عوارض کف پای تخت در بزرگسالان

اگر کف پایتان کاملا به زمین چسبیده و در وسط پا قوس ندارید، جزء ۳۰ درصدی هستید که کف پای تخت دارند. هر چند این ناهنجاری مشکلی برای راه رفتن یا دویدن ایجاد نمی کند، اما کاهش یا نبودن قوس باعث می شود پای شما ضربه گیر طبیعی خود را از دست بدهد.

به گفته دکتر زهره حسنوند، متخصص کاردرمانی، از بین رفتن یا کاهش قوس کف پا در بزرگسالان و در بلند مدت با عوارض زیادی همراه است که عبارتند از:

درد مفاصل، کمر و پا

فشار وزن بدن روی پاها است و به طور طبیعی این فشار به کمک قوس کف پا به صورت متوازن روی هر دو پا پخش می شود. بنابراین شایع ترین عوارض صافی کف پا دردهای مزمن کمر، لگن، ساق پا، مچ پا، تاندون آشیل و درد کف پا است.

صافی کف پا باعث چرخش ساق پا به داخل شده و استرس های محیطی بیشتری موقع راه رفتن از کف پا به ستون فقرات منتقل می شوند. به همین دلیل دردهای مزمنی در کمر، لگن و پا ایجاد می شود که شدت آنها بسته به میزان صافی کف پا از خفیف تا شدید متغییر است.

ناهنجاری های اسکلتی

افرادی که حرکات اصلاحی کف پای صاف را انجام نمی دهند و تخت بودن آن را درمان نمی کنند، به مرور دچار ناهنجاری های اسکلتی مثل چرخش مچ پا به داخل و انحراف پاشنه پاها به خارج می شوند. این ناهنجاری های اسکلتی عوارض زیر را به دنبال دارند:

 • بدشکلی استخوان های پاها
 • کاهش یا عدم تعادل بدن
 • ناهمترازی پاها
 •  درد

الگوهای غلط راه رفتن

دفورمیته شدن استخوان های پا، عدم تعادل موقع راه رفتن و ایستادن و تلاش فرد برای کاهش درد و فشار روی پایی که درد بیشتری دارد، باعث می شود، نحوه ایستادن و راه رفتن شخص تغییر کند. در نتیجه، وضعیت قرار گرفتن پاها و الگوی راه رفتن فرد غیرطبیعی شده و دیگر نمی تواند به راحتی مثل افراد دیگر راه برود یا بدود.

عدم تعادل و ناهماهنگی بدن

عدم توازن و توزیع فشارهای وزن و محیط به پا باعث عدم تعادل در پایین تنه و به دنبال آن ناهماهنگی و عدم تعادل در تمام بدن می شود. این مشکل ریسک افتادن و آسیب دیدگی بزرگسالان موقع راه رفتن را بیشتر می کند.

عوارض کف پای تخت در بزرگسالان

براي درمان صافی کف پا در بزرگسالی و عوارض ناشی از آن، مي توانيد از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

از بین رفتن قوس کف پا باعث می شود پاها نتوانند از وزن بدن موقع ایستادن یا حرکت کردن حمایت کنند و تعادل بدن بهم می خورد. به همین دلیل عضلات پا مجبورند وظیفه حفظ ثبات بدن را به عهده بگیرند و در نتیجه مرتب در معرض کشیدگی، درد و گرفتگی هستند.

بنابراین هر چقدر فعالیتهای روزمره تان بیشتر باشد یا ورزش بیشتری انجام دهید، درد، کشیدگی و گرفتگی عضلات تان هم بیشتر می شود.

پوسچر بدنی نامناسب

کف پای صاف یکی از عواملی است که می تواند پوسچر یا وضعیت بدن را در حالتهای مختلف تحت تاثیر قرار دهد. پوسچر مناسب فشارهای وارد شده به بدن در وضعیتهای نشسته، ایستاده یا در حال حرکت را به طور مساوی روی کل بدن پخش می کند. اما اگر کف پا تخت باشد، مشکلات زیر ایجاد می شود:

 • فشار زیاد به زانوها و تغییر آناتومی و خم شدن زانوها
 • عدم تعادل و ناپایداری بدن
 • فشار به کمر و گودی آن
 • متمایل شدن باسن به جلو
 • ناهماهنگی در قسمت های دیگر بدن مثل سر، گردن و شانه ها

به همین دلیل است که ورزشکارانی که کف پای صاف دارند به خاطر پوسچر نامناسب و فعالیت بدنی بیش از حدشان بیشتر از افراد دیگر در معرض آسیب دیدگی هستند.

مشکلات زانو

صافی کف پا باعث چرخش مچ و ساق پا به داخل و بیشتر شدن فشار روی زانوها می شود که عوارض زیر را به دنبال دارد:

 • عارضه زانوی ضربدری
 • تشدید درد زانوها
 • پارگی رباط صلیبی

توجه داشته باشید که شدت درد و مشکلات زانوها بستگی به این دارد که چقدر قوس کف پاها کم شده است.

سایر عوارض

صاف بودن کف پا در بزرگسالی و در بلند مدت علاوه بر عوارض بالا منجر به مشکلات دیگری هم می شود، مثلا:

 • کوتاه شدن تاندون آشیل مچ پا
 • افزایش ریسک پیچ خوردگی مچ پا
 • افزایش خطر افتادن و سقوط موقع راه رفتن یا دویدن
 • التهاب فاشیاپلانتار (تاندون کف پا)
 • کشیدگی تاندون های کف پا
 • خار پاشنه

این عوارض به دلیل وارد شدن ضربات متعدد به پا در طولانی مدت ایجاد شده و بیشتر در افرادی دیده می شود که بیشتر ورزش می کنند یا ورزش های پرقدرت و پر تحرکی مثل بسکتبال یا فوتبال را انجام می دهند.

بیشتر بخوانید: ورزشهای مضر و خطرناک برای صافی کف پا

روش تشخیص کف پای صاف و بدون قوس

به گفته دکتر حسنوند، با تشخیص به موقع ناهنجاری کف پای صاف می توان از عوارض صافي کف پا در بزرگسالي جلوگیری کرد. برای اینکه در منزل بفهمید قوس کف پایتان طبیعی است یا نه، می توانید با توجه به شکل زیر عمل کنید:

تشخیص-خانگی-صافی-کف-پا

اگر کف پایتان صاف بود یا درست نتوانستید آن را تشخیص دهید، به متخصص کاردرمانی مراجعه کنید تا میزان تخت بودن کف پا و مشکلات احتمالی دیگر مشخص شود. بعد از آن می توانید با استفاده از روشهای درمانی مناسب، قوس کف پایتان را بهبود دهید.

براي تشخیص علت و درمان صافی کف پای بزرگسالان در اصفهان مي توانيد از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

سوال در مورد کف پای صاف (پِس پلانوس)

در این بخش می توانید پاسخ به رایجترین سوالات در مورد صافی کف پا در بزرگسالی را بخوانید:

علت صافی کف پا در بزرگسالی چیست؟

بعضی از بزرگسالان بعد از سالها راه رفتن و ایستادن دچار ضعف در ساختار قوس کف پا و صافی آن می شوند. عواملی مثل دیابت یا چاقی مفرط هم خطر ابتلا به این عارضه را در بزرگسالان بیشتر کند.

چه کفش هایی برای صافی کف پا نامناسب هستند؟

نباید صندل های بند دار، کفش های پاشنه بلند یا کفش هایی که کفی نازک دارند حتی اگر کتانی استاندارد باشند، بپوشید. چون باعث درد کف پا و تشدید علائم تان می شوند.

درمان صافي کف پا در بزرگسالان با چه روشهایی انجام می شود؟

معمولا برای کاهش علائم و درمان صافی کف پای بزرگسالان از کفش های راحت، کفی های ارتوپدی مخصوص و تکنیک های کاردرمانی استفاده می کنیم.

چرا برای صافی کف پایم، عکس برداری از پا تجویز شده است؟

عکس برداری با اشعه ایکس یا روشهای دیگر برای این انجام می شود که علت صافی کف پا و احتمال وجود ناهنجاری های دیگر نیز بررسی شود. تشخیص دقیق این موارد در درمان صافی کف پا اهمیت زیادی دارد.

برای کاهش درد کف پای صاف چکار کنم؟

برای رفع این علائم پزشکان داروهای ضد التهابی و تزریق استروئید را تجویز می کنند. البته این روش فقط علائم را ساکت می کند و باید در کنار روشهای درمانی دیگر از آن استفاده شود.

اگر شما هم سوالی در مورد عوارض کف پای صاف در بزرگسالی دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله بپرسید.

۴.۱/۵ - (۱۲ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *