عوارض بلند مدت قورباغه ای نشستن کودکان (به شکل دبلیو W)

عوارض قورباغه ای نشستن

قورباغه ای نشستن، یک مدل نشستن در کودکان است که در آن پاها در دو طرف بدن و به حالت W قرار می گیرند. این نوع نشستن به خصوص در سنین ۴ تا ۶ سالگی رایج است اما در سنین پایین تر یا بالاتر هم می تواند اتفاق بیفتد. شاید تصور کنید این نوع نشستن فرزندتان اشکالی ندارد و ناشی از انعطاف پذیری خوب پاها است.
اما طرز صحیح نشستن کودک بسیار مهم بوده و اتفاقا دبلیو نشستن برای کودکان خطرناک است. چون باعث مشکلات رشدی و آسیب به استخوان ها، مفاصل و عضلات کودک می شود. به همین علت، دکتر احسان ذاکرین، متخصص و کارشناس ارشد کاردرمانی، در این مقاله به عوارض بلند مدت قورباغه ای نشستن کودکان و درمان آن پرداخته اند. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علت قورباغه ای نشستن کودکان

در دوران کودکی، امکان چرخش باسن بدلیل انعطاف بدن در این سنین بیشتر است. به همین دلیل هم کودکان به راحتی می توانند به فرم دبلیو بنشینند. در واقع، نشستن w برای کودکان راحت تر از نشستن صحیح است. چون هنوز آنها عضلات مرکزی بدن شان ضعیف است و نشستن قورباغه ای به آنها احساس ثبات بیشتری می دهد.

در حقیقت، قورباغه ای نشستن به کودک کمک می کند نگران افتادن خود نباشد. چون به راحتی در وضعیت قورباغه ای می تواند تعادل خود را حفظ کند. با این حال، قرار گرفتن پاها در حالت w به مدت طولانی و مداوم منجر به بروز مشکلات و عوارضی در کودک می شود.

برای درمان قورباغه ای نشستن کودکان و جلوگیری از عوارض آن می توانید به کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

عوارض قورباغه ای نشستن در کودکان

به گفته دکتر احسان ذاکرین، متخصص کاردرمانی کودکان، اگر W نشستن کودک تبدیل به یک عادت شود، در بلند مدت پایین تنه کودک دچار انحراف و چرخش خواهد شد و عوارض زیر را به دنبال دارد:

ضعیف شدن عضلات مرکز بدن

کودکانی که به فرم دبلیو می نشینند چون عضلات مرکزی بدن آنها یعنی شکم و کمر به چالش کشیده نمی شود، به تدریج دچار ضعف و حتی آتروفی می شوند. این عضلات در حفط تعادل و راست نگه داشتن بدن بسیار اهمیت دارند.

ضعف این عضلات کودک را با مشکلات حرکتی و اسکلتی مواجه میکند. چون عضلات قدرت راست و قائم نگه داشتن بدن را ندارند. ضعیف شدن عضلات باسن و دردهای لگنی مزمن هم از دیگر عوارض بلند مدت قورباغه ای نشستن کودکان هستند.

چرخش استخوان کشکک

نشستن قورباغه ای در بلند مدت باعث چرخش استخوان کشکک زانو به داخل می شود. این عارضه منجر به زانوی ضربدری در کودک و تغییر در الگوی راه رفتن و ایستادن او می شود.

در صورت مراجعه به کلینیک کاردرمانی و آموزش صحیح نشستن به کودکان، تا حدود ۱۰ سالگی این مشکل برطرف می شود. در غیر این صورت بعد از ۱۰ سالگی فقط با جراحی می توان چرخش کشکک زانو را درمان کرد.

عوارض قورباغه ای نشستن در کودکان

دررفتگی لگن یا ضعف مفصل ران

W نشستن کودک باعث می شود به رانها، مچ پاها و زانوها فشار زیادی وارد شود. این نحوه ی نشستن در کودکانی که با مشکل دیسپلازی ران متولد شده اند، خطرناک است و می تواند باعث دررفتگی لگن یا رشد غیرعادی مفصل ران شود.

مشکلات تعادلی

نشستن در حالت قورباغه ای، چرخش تنه کودک به طرفین را کم می کند و کودک کمتر مایل است از دست راست برای برداشتن یک اسباب بازی در سمت چپ بدنش استفاده کند. بنابراین مهارت های هماهنگی دو طرف بدن، حرکات تقاطعی یا ضربدری و مهارت های تعادلی کودک کمتر می شود.

عدم تمایل به استفاده از دست مخالف و کاهش توانایی در حرکات ضربدری دستها و پاهای مخالف باعث می شود کودک دچار تاخیر حرکتی شود. مثلا در انجام مهارت های حرکتی درشت و ریز مثل نوشتن، قیچی کردن، تغییر وزن بدن از یک طرف بدن به طرف دیگر مشکل پیدا کند.

سفتی عضلات پا

W نشستن باعث قفل شدن پاها و محدودیت حرکت و عملکرد پاها می شود. در نتیجه، عضلات لگن، عضلات ران و همسترینگ و تاندونهای پاشنه پا تحت فشار و تنش قرار می گیرند. این فشارها باعث سفتی و گرفتگی عضلات و تاخیر در رشد حرکتی کودک می شوند.

درمان W نشستن کودک

طرز صحيح نشستن کودک می تواند به رفع مشکلات ناشی از نشستن قورباغه ای کودکان و جلوگیری از عوارض بلند مدت آن کمک کند. در یک کلینیک کاردرمانی برای درمان دبلیو نشستن کودک از حرکات اصلاحی برای درمان نشستن قورباغه ای استفاده می شود.

حرکات اصلاحی به تقویت عضلات و تاندون های ضعیف شده پاها، شکم و کمر کمک کرده و انحراف و چرخش های پای کودک را بهبود می دهند. همچنین تمرینات ورزشی برای پای ضربدری به اصلاح الگوی راه رفتن کودکانی که زانوی ضربدری دارند، کمک می کند.

جایگزین های W نشستن کودکان

توصیه می کنیم بازی هایی انجام دهید که کودکتان مجبور به تغییر موقعیت بدن باشد. این کار از دبلیو نشستن کودک به مدت طولانی جلوگیری می کند. همچنین کودکتان یادآوری کنید که به جای قورباغه ای نشستن در موقعیت هایی بنشیند که انگشتان پاهایش را بتواند ببینید. موقعیت های زیر جایگزین مناسبی برای قورباغه ای نشستن هستند:

  • دراز کردن پاها به حالت صاف و کشیده به جلو
  • خم کردن زانوها و قرار دادن هر دو پا در یک طرف بدن
  • چهارزانو نشستن

توجه داشته باشید که درمان قورباغه ای نشستن در کودکان فلج مغزی که مشکلات رشدی و تعادلی دارند، بسیار مهم است و در صورت عدم درمان، عوارض شدیدتری در آنها ایجاد می کند.

جایگزین-های-W-نشستن-کودکان

برای اصلاح مدل دبلیو نشستن کودکان و درمان عوارض آن با کاردرمانی در اصفهان، شما هم می توانید از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

امیدواریم خواندن این مطلب برای شما مفید بوده باشد و متوجه اهمیت طرز صحیح نشستن کودکان شده باشید. اگر فرزند شما هم مشکل W نشستن دارد و نمی توانید موقعیت های جایگزین نشستن را در او جا بیندازید، می توانید با مراجعه به مراکز کاردرمانی از متخصصان این مراکز کمک بگیرید.

اگر سوالی درباره عوارض بلند مدت قورباغه ای نشستن کودکان دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله آنها را بپرسید.

۴.۳/۵ - (۱۴ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *