علت اردکی راه رفتن کودکان چیست؟

علت اردکی راه رفتن کودکان1

هر نوع اختلال در الگوی راه رفتن کودک که از کنترل او خارج باشد، یک ناهنجاری به حساب می آید. این ناهنجاری ها در اثر مشکلات ژنتیکی، آسیبها و برخی بیماری های مادرزادی یا اکتسابی ایجاد می شوند. راه رفتن مثل اردک یا پنگوئن یکی الگوهای رایج بد راه رفتن در کودکان است. در این مقاله قصد داریم به علل راه رفتن اردکی یا پنگوئنی در کودکان و نیز علائم و عوارض آن بپردازیم. جهت دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

اختلال پنگوئنی راه رفتن کودک

یکی از شیوه های راه رفتن غیرطبیعی در کودکان، راه رفتن مثل اردک یا پنگوئن (Waddling Gait) است. به گفته دکتر احسان ذاکرین، متخصص کاردرمانی کودک، این نوع ناهنجاری های در کودکانی که تازه راه افتاده اند، کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

ناهنجاری هایی که در الگوی راه رفتن وجود دارند، به مرور تا سن ۳ سالگی برطرف می شوند. اما اگر در سنین بالاتر متوجه شدید که بد راه رفتن کودک بدون هیچ بهبودی همچنان ادامه دارد یا تشدید شده، حتما برای اصلاح آن باید به یک کلنیک کاردرمانی خوب در اصفهان مراجعه کنید.

علائم راه رفتن اردکی

کودکانی که با الگوی اردکی راه می روند، موقع راه رفتن، پایی را که بلند کرده اند با یک چرخش نیم دایره ای به زمین برمی گردد. آنها نمی توانند پای خود را مستقیم و روبروی خود بگذارند. دیگر علائم راه رفتن پنگوئنی که ممکن است در یک یا هر دو طرف بدن دیده شوند، عبارتند از:

 • برداشتن قدم های کوتاه
 • گشاد راه رفتن کودک
 • چرخش سرپنجه ها (شست پا) به به سمت بیرون موقع راه رفتن
 • عدم تقارن لگن موقع قدم زدن (یک طرف باسن پایین تر از سمت دیگر باشد)
 • حرکت دادن عضلات پایین تنه به کمک عضلات تنه

همچنین در این نوع از الگوی غلط راه رفتن، کودک تنه خود را از یک سمت به یک سمت دیگر حرکت می دهد تا نیفتد. یعنی با بلند کردن یک پا، سمت دیگر بدن همانطور که در شکل زیر می بینید به سمت پایین حرکت می کند.

راه رفتن اردکی

برای تشخیص نوع اختلال در راه رفتن کودک خود و درمان آن می توانید از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

عوارض بد راه رفتن به شیوه Waddling Gait

الگوی بد راه رفتن به شکل پنگوئنی یا اردکی نه تنها باعث به هم خوردن پوسچر کودک و بدفرمی بدن او موقع راه رفتن و نشستن می شود، بلکه با عوارض دیگری نیز همراه است. مثلا:

 • کوتاه به نظر رسیدن قد کودک
 • کاهش اعتماد به نفس و احساس خجالت کودک
 • عدم تعادل کودک موقع راه رفتن
 • احساس پا درد در بعضی از کودکان
 • مشکل در بالا رفتن از پله ها

همچنین ناتوانی در خوب دویدن و پریدن در این کودکان نسبت به همسالان شان از دیگر عوارض راه رفتن غلط و اردک-مانند در کودک است. به همین دلیل مهم است که برای درمان راه رفتن غلط کودک تان در سنین قبل از مدرسه رفتن حتما به بهترین کاردرمانی در اصفهان مراجعه کنید.

علت اردکی راه رفتن کودک

در دوران جنینی برای اینکه جنین بتواند در رحم جا بگیرد، استخوان های ساق پای او به سمت داخل می چرخند. اگر این چرخش به داخل در استخوانهای ران پای جنین نیز رخ دهد، منجر به چرخش مچ پای کودک به داخل می شود و الگوی راه رفتن پنگوئنی خواهد داشت. موارد زیر هم می توانند علت راه رفتن پنگوئنی در کودک شما باشد:

 • آتروفی پیشرونده عضلات
 • ضعف عضلاتی در لگن که مسئول حفظ تعادل هستند
 • اسپاسم عضلات ران که باعث بهم خوردن تعادل بدن موقع راه رفتن می شود
 • دررفتگی مادرزادی مفصل ران و لگن
 • ناهنجاری های عصبی عضلانی

اگر کودکتان دارای چنین ناهنجاری هایی است، معمولا دچار چرخش استخوانهای ران و راه رفتن اردکی نیز می شود. این کودکانی برای حفظ تعادل شان، مجبورند با برداشتن قدم های کوتاه و گشاد راه رفتن، سطح اتکای بدن را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید: کاردرمانی در رفتگی لگن نوزادان در اصفهان

کاردرمانی برای اصلاح راه رفتن اردکی کودک

الگوی غلط راه رفتن اردکی را می توان در سنین ۱ تا ۲ سالگی تشخیص داد. یکی از روشهای تشخیص الگوی اشتباه راه رفتن، شکل نامناسب نشستن است که باعث می شود کودک هنگام ایستادن بد راه برود. مثلا اگر کودک شما بطور مداوم به شکل W می نشیند هنگام راه رفتن تعادل ندارد. از دیگر عوارض دبلیو (W) نشستن کودکان هنگام اردکی راه رفتن، تحلیل و از دست دادن قدرت عضلات پاها است.

اصلاح بد راه رفتن کودک تا سن ۶ سالگی و با یادگیری مهارت های راه رفتن طول می کشد. اما اگر الگوی راه رفتن کودک در حال اصلاح نیست و بالعکس در حال تشدید شدن است، باید برای اصلاح الگوی راه رفتن کودکان از یک کاردرمانگر خوب در اصفهان کمک بگیرید.

کاردرمانگر کودک ابتدا علت الگوی بد راه رفتن کودکتان را تشخیص دهد، سپس بر اساس علت آن، تکنیک های توانبخشی لازم را جهت تقویت پای کودک و درمان راه رفتن غلط او طراحی می کند. فراموش نکنید که این تمرینات را باید ابتدا زیر نظر کاردرمانگر به خوبی یاد بگیرید، بعد می توانید آنها را در منزل برای کودکتان اجرا کنید.

کاردرمانی اردکی راه رفتن کودکان

برای درمان انواع الگوهای غلط راه رفتن کودکتان می توانید از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

سوالات پرتکرار درباره درمان راه رفتن پنگوئنی

کسانی که برای اصلاح الگوی غلط راه رفتن به شیوه اردکی در کودکانشان به کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ در اصفهان مراجعه می کنند، اغلب سوالات زیر را می پرسند:

آقای دکتر کی باید نگران راه رفتن فرزندم با الگوی اردکی باشم؟

تمام کودکان در ابتدای راه افتادن چنین مشکلاتی دارند که با رشدشان از بین می رود. اما اگر کودکتان بالای ۳ سال است و احساس درد می کند یا هیچ نشانه بهبودی در راه رفتنش نیست باید به کاردرمانگر مراجعه کنید.

اگر راه رفتن پنگوئنی را درمان نکنیم چه می شود؟

عدم اصلاح این الگوی بد راه رفتن باعث کمر درد، زانو درد، صدمات مچ پا یا صافی کف پا در کودکان می شود. می توانید کاردرمانی صافی کف پای نوزادان و کودکان را در همین سایت بخوانید.

برای راه رفتن اردکی آیا نیازی به جراحی هست؟

ابتدا سعی می کنیم با کاردرمانی بیمار را درمان کنیم اما اگر کاردرمانی جواب ندهد از سن ۱۰ سالگی به بعد نیاز به جراحی ارتوپدی هست.

چه چیزی باعث می شود کودکان اردکی راه بروند؟

آنها به دلیل ضعفی که در پا دارند برای حفظ تعادل و انرژی شان موقع راه رفتن با این الگو راه می روند.

از چند سالگی باید برای درمان Waddling Gait در پسرم اقدام کنیم؟

اگر سنش بالای ۳ سال است و راه رفتنش بهتر نشده است، باید برای کاردرمانی آن اقدام کنید.

پای اردکی خود به خود خوب می شود؟

اکثر بچه ها در سنین ۳ تا ۴ سالگی خودبخود خوب می شوند یا می توانید شاهد بهتر شدن الگوی راه رفتن آنها باشید. اما اگر الگوی راه رفتن در حال اصلاح نباشد، به کاردرمانی نیاز دارد.

چطور بفهمیم که راه رفتن پنگوئنی کودک مان در حال بهتر یا بدتر شدن است؟

برای این کار می توانید هر چند وقت یکبار از راه رفتن او فیلم بگیرید. با مرور این فیلمها توسط خودتان یا کاردرمانگر می توانید پیشرفت درمان راه رفتن پنگوئنی کودک را ارزیابی کنید.

آیا نشستن به شکل W می تواند باعث پای اردکی در کودکم شود؟

بله. پوسچرهای غلط نشستن مثل نشستن به حالت W می تواند باعث چرخش ران و اردکی راه رفتن کودک شود.

اگر شما هم سوالی درباره درمان راه رفتن پنگوئنی یا اردکی دارید، می توانید سوالات خود را از ما در بخش نظرات این مقاله بپرسید.

۴.۴/۵ - (۱۸ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

۲ دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *