درمان صافی کف پای بزرگسالان در اصفهان + ورزش

درمان کف پای صاف بزرگسالان

تاندون های کف پا نوارهای محکمی هستند که استخوان پاشنه پا را به تاندون پا و ساق پا وصل می کنند. این تاندونها در کف پا یک قوس طبیعی ایجاد می کنند. سستی و ضعف آنها باعث کاهش قوس کف پا و یا صاف شدن آن می شود. از بین رفتن این قوس منجر به درد کف پا و بروز مشکلات دیگر خواهد شد.
در این مقاله به شما خواهیم گفت که علل و عوارض کف پای صاف چیست و درمان صافی کف پا بزرگسالان با چه روشهای کاردرمانی و توانبخشی انجام می شود. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

نشانه های صافی کف پا

به گفته دکتر احسان ذاکرین، کارشناس ارشد کاردرمانی، صافی یا کاهش قوس کف پا، زمانی که پاها به زمین چسبیده اند از مشخص ترین علائم صافی کف پا است. از دیگر علائم این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ممکن است صافی کف پای شما انعطاف پذیر باشد، یعنی با بلند کردن پا، قوسی در کف پا ایجاد شود. اما اگر زمانی که پا را بلند می کنید، همچنان کف پا بدون قوس باشد، این نشانه کف پای صاف انعطاف ناپذیر است که سختتر درمان می شود.

چرا کف پا صاف میشود؟

ضعف های موجود در ساختارهای استخوانی، رباط ها، تاندون ها و ماهیچه های پا و کف پا اصلی ترین علت صافی کف پا هستند. موارد زیر هم از دیگر دلایل صافی کف پا در بزرگسالی هستند:

 • التهاب، کشیدگی یا پارگی تاندون پا
 • شکستگی های استخوانی
 • بیماری هایی مثل دیابت، مشکلات عصبی پا، روماتیسم و آرتروز
 • چاقی مفرط
 • بالا رفتن سن
 • بارداری
 • اتصال غیرعادی و مادرزادی استخوانهای پشت پا

اختلالات پا و صافی کف پا در نوزادی که دلایل مادرزادی دارند و تحت درمان قرار نگرفته اند نیز از دیگر علل صافی کف پا در بزرگسالی هستند.

براي تشخیص علت و درمان صافی کف پای خود در اصفهان، شما هم مي توانيد از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

عوارض کف پای صاف در بزرگسالی

کمر درد و پا درد و نیز درد کف پا از رایجترین عوارض صافی کف پا در بزرگسالی هستند. علاوه بر آن، موارد زیر هم از عوارض داشتن کف پای صاف هستند که در بعضی از افراد بروز می کنند:

 • چرخش پا به سمت داخل موقع راه رفتن
 • درد در مچ پا، ساق، زانوها یا لگن
 • افزایش احتمال پیچ خوردگی پا
 • التهاب فاشیا پلانتار

همچنین ممکن است صافی کف پا باعث ایجاد خار پاشنه شود که راه رفتن شخص را دردناک تر و سخت تر می کند. همچنین فعالیت هایی که در مقاله “ورزشهای مضر برای صافی کف پا” آورده ایم باعث تشدیداین بیماری می شوند که باید از آنها اجتناب کنید.

عوارض-کف-پای-صاف-در-بزرگسالی

تشخیص کف پای صاف چطور انجام می شود؟

ساده ترین روش تشخیص کف پای صاف، راه رفتن با پای خیس روی سطوح صاف است. اثر رد پای شما نشان می دهد که کف پایتان صاف است یا نه. همچنین برای تشخیص علت صافی کف پا، علاوه بر سی تی اسکن پا در اصفهان از روشهای زیر نیز برای تصویربرداری استفاده شود:

 • اشعه ایکس
 • سونوگرافی
 • MRI

عوارض و علائم کف پای صاف در نوزادان و کودکان با افزایش سن خودبخود رفع می شود. اما در بزرگسالان این عوارض خود بخود برطرف نمی شوند و حتما باید برای درمان صافی کف پا در بزرگسالی به پزشک مراجعه کرد.

درمان کف پای صاف در بزرگسالان اصفهان

صافی کف پا تا هر سنی قابل درمان است اما درمان آن در سنین پایین سریعتر و راحتتر انجام می شود. پزشکان از روشهای زیر برای درمان کف پای صاف بزرگسالان استفاده می کنند:

 • پوشیدن کفش مناسب برای کف پای صاف
 • استفاده از کفی، مچ بند یا آرتزهای مخصوص
 • کاهش وزن
 • کاردرمانی صافی کف پا
 • فیزیوتراپی صافی کف پا
 • جراحی کف پای صاف

همچنین برای کاهش درد و التهاب پا، ممکن است برایتان تزریق کورتیزون مفصلی و داروهای مسکن تجویز شود که این درمانهای دارویی به تنهایی موثر نیستند و باید در کنار روشهای بالا از آنها استفاده کنید.

تکنیک های کاردرمانی کف پای صاف در اصفهان

طبق نظر آقای دکتر ذاکرین، متخصص کاردرمانی و توانبخشی، بهترین روش درمان قوس زیاد کف پا و صافی کف پا، استفاده از روشهای توانبخشی و کاردرمانی است. این روشها برای تقویت و رفع کوتاهی عضلات پا و اصلاح مشکلات ساختاری پا بسیار موثرند.

برای بهره مندی از یک دکتر خوب برای کف پای صاف بهتر است به مراکز کاردرمانی مراجعه کنید. در این مراکز، اصلاح صافی کف پا در بزرگسالان به روشهای زیر انجام می شود:

حرکات ورزشی برای اصلاح کف پای صاف

در این روش، کاردرمانگر با توجه به علت صافی کف پا از حرکات ورزشی کششی و قدرتی برای بهبود موارد زیر استفاده می کند:

 • تقویت قوس کف پا
 • کشش و تقویت بافتهای نرم کف پا، تاندون آشیل و عضلات ساق پا
 • افزایش دامنه حرکتی مفاصل و عضلات درگیر

پس از یادگیری تمرینات ورزشی می توانید آنها را در منزل نیز انجام دهید. اصلاح صافی کف پا با این روش به مدت ۴ تا ۸ هفته طول می کشد. ممکن است در کنار این تمرینات، برای ایجاد قوس موقت پا از چسب های مخصوص یا کفی های طبی مناسب کفش هم استفاده شود. اگر عضلات کف پا دچار ضعف شده است این تمرینات در پیشگیری از صافی کف پا بسیار موثر است.

ماساژ درمانی

در کلنیک کاردرمانی، کاردرمانگران با فشار انگشت شست، کف پا را به صورت صلیبی ماساژ می دهند. هر یک از مفاصل انگشتان پا به دقت ماساژ داده می شود. در واقع، ماساژ درمانی کف پای صاف به تقویت مفاصل و بافتهای نرم پا کمک کرده و باعث تقویت قوس کف پا می شود.

ماساژ درمانی کف پای صاف

درمان های دستی

درمان های دستی ترکیبی از حرکات کششی، حرکات مفصلی، ماساژ بافت نرم و ماساژ عمیق مالشی هستند. کار درمانی با این روش برای موارد زیر موثر است:

 • تقویت تاندونها و عضلات پا
 • افزایش دامنه حرکتی مفاصل و انگشتان پا
 • بهبود قوس پا

بنابر تشخیص کاردرمانگر و وضعیت کف پاها، یکی یا ترکیبی از تکنیک های توانبخشی بالا برای کار درمانی صافی کف پا استفاده می شود. همچنین می توانید از خدمات کاردرمانی در منزل کلنیک خود هم استفاده کنید.

براي کاردرمانی صافی کف پای خود در اصفهان مي توانيد از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

چند حرکت برای اصلاح صافی کف پا

کاردرمانگران با توجه به علت صافی کف پا، تمرینات ورزشی را طراحی می کنند. بنابراین باید تمریناتی را فقط انجام دهید که کاردرمانگر به شما توصیه کرده است. حرکات زیر نمونه هایی از تمرین برای اصلاح کف پای صاف با استفاده ازتکنیک های کاردرمانی جسمی حرکتی هستند:

تمرین ۱

کف پایتان را روی یک بطری پر از آب، توپ کوچک نرم یا چیزهای مشابه آن بگذارید. بطری را با کف پا به جلو و عقب بغلتانید. این تمرین را هر چقدر که می توانید انجام دهید تا قوس کف پایتان شکل بگیرد. این یکی از حرکات ورزشی برای اصلاح کف پای صاف است که معمولا برای همه افراد تجویز می شود.

تمرین 1 برای اصلاح صافی کف پا

تمرین ۲

روی سطوح نرمی مثل شن پا برهنه راه بروید. البته نباید خیلی زیاد و روی هر سطحی به خصوص روی سطوح سخت مثل سنگفرش پا برهنه راه رفت.

تمرین 2 برای اصلاح صافی کف پا

تمرین ۳

روی زمین بنشینید و پاها را دراز کنید. سر پنجه یکی از پاها را به شکل زیر سعی کنید به زمین نزدیک کرده و روی پا را بکشید. چند ثانیه مکث کنید. به حالت استراحت برگردید و دوباره این حرکت را برای پای دیگر تکرار کنید.

این تمرین را برای هر دو پا در ست های ۱۰ تایی تکرار کنید تا به تقویت تاندون های کف پا و مفاصل انگشتان و نیز ایجاد گودی کف پا کمک کند.

تمرین 3 برای اصلاح صافی کف پا

تمرین ۴

بایستید و انگشتان شست پا را بالا بکشید و چهار انگشت دیگر به زمین چسبیده باشند. بعد شست ها را به زمین برگردانید و چهار انگشت دیگر را همزمان در هر دو پا بالا بیاورید. به حالت استراحت برگردید و همین تمرین را در سه ست ۱۰ تایی تکرار کنید.

تمرین 4 برای اصلاح صافی کف پا

تمرین ۵

روی صندلی بنشینید. تمام انگشتان هر دو پا را بالا بیاروید. بعد از چند ثانیه مکث، به حالت اول برگردید. همین حرکت را در دو ست ۱۰ تایی تکرار کنید. این تمرین به کشش عضلات و بافت نرم پاها کمک زیادی می کند.

تمرین 5 برای اصلاح صافی کف پا

این تمرینات را باید ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید. اگر احساس درد و ناراحتی زیادی داشتید، تمرین را متوقف کرده و به کاردرمانگرتان اطلاع دهید.

اگر سوالی درباره کاردرمانی برای درمان کف پای صاف بزرگسالان در اصفهان دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله آنها را با ما مطرح کنید.

۴.۸/۵ - (۶۰ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *