خدمات کاردرمانی در منزل (اصفهان و شاهین شهر)

خدمات کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل یکی از خدمات بسیار ارزشمندی است که مراکز کاردرمانی به بیمارانی ارائه می دهند که نمی توانند به کلنیک مراجعه کنند. شما می توانید از خدمات کاردرمانی در منزل برای کودکان یا بزرگسالان بهره مند شوید. ما در این مقاله قصد داریم به اطلاعات لازم درباره شرایط کاردرمانی در منزل و هزینه های آن بپردازیم. جهت دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

کاردرمانی چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟

به تکنیک هایی که برای ارتقای مهارتهای حسی، حرکتی و ذهنی بیمارانی به کار می روند که به هر دلیلی دچار ناتوانی شده اند، کاردرمانی گفته می شود. هدف کاردرمانی این است که استقلال فردی و اعتماد به نفس بیمارانی را که دچار مشکلات حرکتی، ذهنی یا روحی هستند، افزایش دهد.

چه کسانی به کاردرمانی نیاز دارند؟

کاردرمانی به سه نوع کاردرمانی ذهنی، جسمی و روانی تقسیم بندی می شود. کسانی که دچار هر نوع ناتوانی ذهنی، حرکتی یا روانی شوند، می توانند با توانبخشی بهبود یابند. به گفته دکتر زهره حسنوند (متخصص کاردرمانی) افرادی که دچار یکی از مشکلات زیر هستند، در هر سنی که باشند حتما به کاردرمانی نیاز دارند:

 • مشکلات حافظه، یادگیری، تمرکز، …
 • بیماریهای عضلانی مثل ضعف عضلانی (میوپاتی)، دیستروفی عضلانی، تحلیل عضلات بدن (آتروفی)
 • فلج ارب و فلج مغزی در کودکان و نوزادان
 • تاخیر رشدی و حرکتی در نوزاد مثل دیر غلتیدن یا راه افتادن و …
 • اختلالات عصبی (نورولوژیک) مثل پارکینسون، ام اس، آلزایمر، صرع، …
 • اختلالات خلقی مثل افسردگی یا دیگر اختلالات مثل اضطراب، دوری گزینی، فوبیا

همچنین کسانی که مبتلا به اوتیسم، سندروم داون و هر نوع بدشکلی در اعضای بدن مثل اسکولیوز، پای پرانتزی یا ضربدری هستند، به توانبخشی نیاز دارند.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی میوپاتی در اصفهان

شما هم می توانید جهت کاردرمانی بزرگسالان و کودکان خود از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

توانبخشی و کاردرمانی در خانه

در مواردی که عارضه، بیمار را زمین گیر کرده و نمی تواند به راحتی به کلنیک توانبخشی مراجعه کند، کاردرمانگران، تمرینات کاردرمانی در منزل را توصیه می کنند. کاردرمانی در منزل به دلایل زیر برای کودکان و سالمندان انجام می شود:

 • محدودیتها و ناتوانی های حرکتی بیمار
 • عدم تمایل به حضور در کلینیک کاردرمانی به خاطر مشغله، ترافیک، دوری مسافت و …

کاردرمانی کودک در منزل

اگر کودک یا نوزادتان دچار اختلالات جسمی مانند فلج مغزی، تاخیر حرکتی، تاخیر در رشد و فلج ارب یا فلج شبکه بازویی است، می توانید از کاردرمانی در منزل برای کودکان بهره مند شوید. به جز اختلالات جسمی-حرکتی، کودکانی هم که دچار اوتیسم، سندروم داون، مشکلات حافظه و یادگیری هستند، می توانند از مزیت کاردرمانی در خانه استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: درمان فلج اِرب در نوزادان 

کاردرمانی کودک در منزل

کاردرمانی در منزل برای سالمندان

سکته مغزی، پارکینسون، ضربه مغزی، ام اس و ضایعات نخاعی از رایجترین بیماری هایی هستند که توانبخشی آنها در خانه انجام می شود. دکتر زهره حسنوند (متخصص کاردرمانی) تاکید می کنند که کاردرمانی برای این نوع ضایعات باید بلافاصله بعد از ترخیص از بیمارستان شروع شود.

چون هر بیماری یک دوره طلایی دارد. یعنی کاردرمانی بعد از سکته مغزی و دیگر ضایعات دستگاه عصبی طی یک دوره خاصی می توانند بیشترین ریکاوری و بهبود را داشته باشند. توجه به این دوره طلایی تاثیر بسیار مهمی در درمان ضایعات مختلف دارد.

انواع توانبخشی در منزل

اگر کودک یا سالمند شما نیاز به توانبخشی در منزل داشته باشد، باید بدانید که هیچ محدودیتی برای روشهای توانبخشی در خانه وجود ندارد. زمینه های کاردرمانی در منزل نیز عبارتند از:

کاردرمانی ذهنی در منزل: این نوع کاردرمانی را می توان برای کودکان وبزرگسالانی که مبتلا به مشکلات هوشی، بیش فعالی، پرخاشگری و سایر مشکلات رفتاری و ذهنی هستند، انجام داد.

کاردرمانی جسمی در منزل: بیمارانی که از مشکلاتی مثل دیستروفی عضلانی، کج گردنی کودکان، فلج مغزی یا ضربه مغزی رنج می برند، می توانند کاردرمانی جسمی را در خانه انجام دهند.

کاردرمانی حسی در منزل: در این روش با حساسیت زدایی تدریجی به کمک محرک های بویایی و چشایی می توان به تعدیل حس بویایی و چشایی کودکان کمک کرد.

مزایا و معایب توانبخشی در منزل

از مزایای کاردرمانی در منزل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاردرمانی در محیطی آرام و به دور از هرگونه تنش
 • راحتی بیشتر بیمار و خانواده او
 • صرفه جویی در وقت
 • کمک به منظم بودن جلسات کاردرمانی
 • کاهش وابستگی بیمار به اطرافیان

همچنین کاردرمانگر می تواند با توجه به شرایط محیط زندگی بیمار در منزل، به او یاد دهد که چطور راحت تر از وسایل منزل استفاده کند و استقلال بیشتری داشته باشد.

معایب توانبخشی در خانه

هنوز هیچ معایبی در مورد کاردرمانی در منزل گزارش نشده است. چون توانبخشی در خانه زیر نظر متخصص کاردرمانی انجام می شود. تا زمانی که بیمار یا والدین او نتوانند حرکات کاردرمانی را به درستی انجام دهند و به زندگی عادی خود برگردند، آموزش کاردرمانی در منزل را همچنان ادامه می دهیم.

تنها در بعضی از موارد درمان نیازمند استفاده از وسایل و تجهیزات خاص است که در این صورت طبق نظر متخصص کاردرمانی، شما به مرکز توانبخشی مراجعه می کنید.

کاردرمانی در منزل در اصفهان

کاردرمانی کودکان و بزرگسالان توسط دکتر زهره حسنوند (کارشناس ارشد کاردرمانی) علاوه بر کلینیک در منزل هم انجام می شود. ایشان کاردرمانی در منزل را در محدوده شهرهای اصفهان، شاهین شهر و شهرهای نزدیک به آنها انجام می دهند.

کاردرمانی در منزل

هزینه کاردرمانی در منزل در اصفهان

فاکتورهای مختلفی بر هزینه کاردرمانی تاثیرگذار است، به همین دلیل علاوه بر متفاوت بودن نحوه کاردرمانی، هزینه ها نیز از بیماری به بیمار دیگر تغییر می کند. هزینه های کاردرمانی بیشتر از کاردرمانی در مراکز توانبخشی است.

البته اگر برای رفت و آمد مشکل دارید و از نظر مالی در مضیقه نیستید، می تواند یک روند درمان موثر و رضایت بخش باشد. دکتر حسنوند(متخصص کاردرمانی) در مورد قیمت کاردرمانی در منزل اینطور توضیح دادند که بعد از معاینه بیمار، می توانیم شدت عارضه، تعداد جلسات توانبخشی را مشخص کرده و هزینه آن را تعیین کنیم.

جهت اطلاع از هزینه های کاردرمانی سالمندان یا کودکان در منزل توسط کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ در اصفهان یا شاهین شهر با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

سخن پایانی

درباره تمرینات کاردرمانی در منزل باید به این نکته توجه کنید که یک کاردرمانگر خوب حتما تعداد و مدت زمان تمرینات کاردرمانی را با توجه به تحمل بیمار و نوع مشکل او تعیین می کند. پس نباید تمرینات یک بیمار را با بیمار دیگری که همان مشکل را دارد مقایسه کنید.

نکته دیگر اینکه، حتما حرکات کاردرمانی در منزل باید توسط کاردرمانگر طراحی شده و به شما آموزش داده شوند. اگر تمرینی را ابداع کرده اید، قبل از اجرای آن حتما باید به کاردرمانگرتان اطلاع دهید. شاید این حرکات به جای بهبود بیماری باعث بروز صدمات بیشتر شوند.

اگر سوالی درباره توانبخشی و کاردرمانی در منزل برای کودکان و بزرگسالان در اصفهان دارید، می توانید سوالات خود را از ما بپرسید.

۴.۲/۵ - (۱۲ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *