حرکات اصلاحی ستون فقرات مناسب کودکان و نوجوانان

حرکات-اصلاحی-ستون-فقرات-کودکان

حرکات اصلاحی ستون فقرات مجموعه ورزشهایی هستند که به اصلاح ناهنجاری های ستون فقرات یا جلوگیری از تشدید ناهنجاری آن کمک می کنند.
برخی از ناهنجاری های ستون فقرات در سنین کودکی و نوجوانی ظاهر می شوند. ما در این مقاله قصد داریم به موضوع اصلاح ستون فقرات با ورزش در کودکان و نوجوانان بپردازیم. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

حرکات اصلاحی ستون فقرات

اصلاح ستون فقرات با ورزش یکی از تکنیک های مهم و رایج در توانبخشی و کاردرمانی کودکان و نوجوانان است. در ادامه علاوه بر آشنایی با رایجترین مشکلات ستون فقرات در کودکان و نوجوانان با این تمرینات ورزشی و اصلاحی آشنا می شوید:

حرکات اصلاحی اسکولیوز

اسکولیوز یک ناهنجاری در ستون فقرات است که در آن ستون فقرات کمر (و گاهی نیز گردن) به سمت چپ یا راست منحرف می شود. برخی از حرکات اصلاحی برای درمان اسکولیوز کودکان و نوجوانان عبارتند از:

تمرین ۱
به پشت بخوابید. دستها را کنار بدن قرار دهید. زانوها را خم کرده و کف پاها را به زمین بچسبانید. باسن و پشت خود را مثل شکل ۲ از زمین بلند کنید تا زانوها و شانه ها در راستای یک شیب قرار بگیرند. ۱۰ ثانیه مکث کنید و بعد پشت خود را به زمین برگردانید. این حرکت را در دو ست ۱۰ تایی تکرار کنید.

تمرین 1 حرکات اصلاحی اسکولیوز

تمرین ۲
برای درمان بیرون زدگی ستون فقرات، به حالت چهار دست و پا قرار بگیرید. همراه با دَم مثل شکل ۱، شکم و شانه ها را بالا بکشید تا پشتتان به حالت گنبد در بیاید (سر باید به سمت پایین باشد). برای بازدم شکم و شانه ها را مثل شکل ۲ پایین بکشید و سر را بالا بیاورید تا بین باسن و سر یک انحنا ایجاد شود.

تمرین 2 حرکات اصلاحی اسکولیوز

برای درمان اسکولیوز کودکان و نوجوانان می توانید از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

حرکات اصلاحی لغزش ستون مهره ها

لغزش ستون مهره ها یا اسپوندیلوزیس زمانی رخ می دهد که مهره های ستون فقرات روی هم بلغزند. با انجام حرکات ورزشی اصلاحی زیر می توان تا حدی عوارض و علائم این مشکل را برطرف کرد:

تمرین ۱
در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید. دست و پای مخالف را بلند کنید و در حالت کشیده قرار دهید. بعد آنها را به جای خود برگردانده و این تمرین را برای دست و پای مخالف انجام دهید. در ۳ ست ۱۰ تایی این تمرین را تکرار کنید.

تمرین 1 اسپوندیلوزیس

تمرین ۲
برای این تمرین باید مانند شکل ۱ به پشت بخوابید. زانوها را خم کنید و کف پاها را به زمین بچسبانید. بعد بدون بلند شدن کمر سعی کنید شانه ها و پشت را از زمین جدا کنید و سه ثانیه در این حالت مکث کنید. دوباره شانه ها را به زمین بچسبانید و این حرکت را در سه ست ۱۰ تایی تکرار کنید.

تمرین 2 اسپوندیلوزیس

حرکات اصلاحی کیفوز یا قوز پشتی

پوسچرهای غلط کودکان و نوجوانان به مدت طولانی موقع استفاده از موبایل یا کامپیوتر و درس خواندن، باعث بیشتر شدن انحنای پشت و ایجاد قوز پشتی یا کیفوز در آنها می شود.

این مشکل یکی از رایجترین علل کمر درد در کودکان و نوجوانان است. برای صاف شدن ستون فقرات می توانید تمرینات زیر را انجام دهید:

تمرین ۱
بایستید و پاها را به عرض شانه ها باز کنید. دستها را پشت کمرتان قلاب کنید. سپس به آرامی دستهای قلاب شده را پشت سرتان تا جایی که می توانید بالا بیاورید. دوباره دستها را پشت کمر برگردانید و همین حرکت را در یک ست ۱۰ تایی چند بار در روز انجام دهید.

تمرین 1 حرکات اصلاحی کیفوز

تمرین ۲
به شکم بخوابید. پاها را به عرض شانه باز کنید و دستها را به صورت کشیده کنار پهلوها قرار دهید. سعی کنید مثل شکل ۲ سینه را از زمین تا حد ممکن بلند کنید. تا جایی که می توانید بالا بیایید و ۵ ثانیه در همین وضعیت بمانید. بعد به زمین برگردید و این حرکت را در چند ست ده تایی تکرار کنید.

تمرین 2 حرکات اصلاحی کیفوز

حرکات اصلاحی گودی کمر (Lordosis)

نحوه نشستن اشتباه کودکان و نوجوانان باعث بیشتر شدن انحنای طبیعی کمر و در نتیجه گودی کمر می شود. کاردرمانگران به کمک حرکات اصلاحی ستون فقرات که بعضی از آنها در زیر آمده است، این مشکل را برطرف می کنند:

تمرین ۱
به پشت بخوابید. در حالی که یک پا به حالت کشیده است، زانوی پای دیگر را خم کرده و به داخل شکم بکشید. بعد پا را صاف کنید و همین کار را با پای دیگر انجام دهید. این تمرین را پشت سر هم برای هر دو پا در سه ست بیست تایی انجام دهید.

تمرین 1 حرکات اصلاحی گودی کمر

تمرین ۲
چهارزانو بنشینید. یکی از پاها را دراز کنید. در همین حالت سعی کنید هر دو دست را تا حد ممکن به انشگتان پا نزدیک کنید. چند ثانیه مکث کنید. دوباره به حالت اول برگردید و همین حرکت را در ۳ ست ۱۲ تایی برای هر دو پا انجام دهید.

تمرین 2 حرکات اصلاحی گودی کمر

برای حرکات اصلاحی ستون فقرات کودکان و نوجوانان و رفع ناهنجاری های آن با کاردرمانی می توانید از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

جمع بندی پایانی

حرکات اصلاحی ستون فقرات بخشی از برنامه توانبخشی و کاردرمانی ناهنجاری های ستون فقرات در کودکان و نوجوانان است. اصلاح ستون فقرات با ورزش می تواند به کاهش عوارض یا درمان مشکلاتی مثل گودی کمر، قوز پشت، انحراف ستون مهره ها و لغزش مهره های ستون فقرات کمک کند.

پرسش و پاسخ اصلاح ستون فقرات با ورزش

والدین معمولا در مورد ورزشهای اصلاحی ستون فقرات سوالات زیر را از متخصصان کاردرمانی و توانبخشی می پرسند:

چه ورزشهایی برای ستون فقرات و گردن کودکان مناسب است؟

بستگی به نوع مشکل و ناهنجاری در ستون فقرات گردنی و کمری فرزندتان دارد. با مراجعه به کاردرمانگر کودکان می توانید تمرینات ورزشی مورد نیاز را دریافت کنید و در منزل برای فرزندتان انجام دهید.

راهی برای درمان خانگی انحراف ستون فقرات وجود دارد؟

بله. می توانید از حرکات اصلاحی ستون فقرات که کاردرمانگر فرزندتان تجویز کرده استفاده کنید. البته این تمرینات باید در کنار سایر روشهای درمان اسکولیوز باشد و نباید از روشهای درمانی دیگر غافل شوید.

اگر شما هم سوالی درباره حرکات اصلاحی ستون فقرات مناسب کودکان و نوجوانان دارید در بخش نظرات این مقاله می توانید آنها را از ما بپرسید.

۵/۵ - (۵۵ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *