۸ نکته مهم برای مراقبت از ستون فقرات نوزاد

مراقبت-از-ستون-فقرات-نوزاد

رشد دستگاه عصبی (مغز و ستون فقرات) نوزادان مثل بقیه قسمتهای بدن آنها، طی دوران نوزادی سریعتر و بیشتر از هر زمان دیگری است. به طوری که طول ستون فقرات نوزاد در ۲ سال اول زندگی او به دو برابر زمان تولدش می رسد.
پس مراقبت از این ناحیه اهمیت زیادی داشته و هر گونه آسیب به ستون فقرات نوزادان می تواند با عواقب سختی همراه باشد. به همین علت ما در این مقاله به ۸ نکته مهم برای مراقبت از ستون فقرات نوزادان پرداخته ایم تا به کمک آنها سلامت ستون فقرات نوزادتان را بهبود ببخشید. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علت اهمیت ستون فقرات نوزاد

در هنگام تولد، مهره های ستون فقرات غضروفی و نرم هستند اما از ۳ تا ۵ سالگی این غضروفها ابتدا در ناحیه کمر استخوانی شده و بعد این فرآیند به سمت جمجمه پیش می رود. بنابراین ستون فقرات نوزاد چون هیچ ساختار تثبیت کننده و حمایتی ندارد، بسیار آسیب پذیر است.

بد نیست بدانید موقع زایمان تا ۴۰ کیلو گرم به ستون فقرات نوزاد فشار وارد شده و نوزاد برای بهبودی به مراقبت و استراحت چند ماهه نیاز دارد تا از رشد و سلامت خوبی برخوردار شود.

مراقبت-از-ستون-فقرات-نوزادان

برای درمان مشکلات ستون فقرات نوزادان با کاردرمانی در اصفهان، شما هم می توانید از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

۸ نکته برای مراقبت از ستون فقرات نوزاد

به گفته دکتر زهره حسنوند، کارشناس ارشد کاردرمانی نوزادان، اولین سال زندگی نوزاد و حرکات او در تعیین شکل انحنای ستون فقرات بسیار مهم هستند. به همین جهت به مادران جوان توصیه می شود نکات زیر را برای جلوگیری از آسیب ستون فقرات نوزاد حتما رعایت کنند:

بغل کردن نوزاد

هنگام بغل کردن نوزاد مطمئن شوید که سر و گردن او را درست نگه داشته اید چون عضلات او قوی نبوده و ستون فقرات شل و غضروفی است. پس موقع بغل کردن نوزاد باید با یک دست سر او را حمایت کرده و با دست دیگر باسن و پشت کودک را نگه دارید.

این نحوه بغل کردن به جلوگیری از افتادن نوزاد هم کمک می کند. البته موقع نشاندن نوزاد در بغل تان نیز باید مراقب ستون فقرات و گردن او باشید تا دچار استرس و تنش اضافی نشود.

ستون-فقرات-نوزاد

نحوه بلند کردن نوزاد

هنگام خواباندن یا بلند کردن نوزاد از گهواره باید مراقب پشت و گردن او باشید. برای این کار باید بدن او را در زیر بازوها حتما بگیرید و او را بردارید یا سرجایش بگذارید. زیرا ستون فقرات آنها مقاومت کافی برای تحمل وزن نوزاد را ندارد و بد بلند کردن او می تواند باعث آسیب دیدگی ستون فقرات شود.

نحوه تعویض پوشک

هنگام تعویض پوشک نباید پاهای نوزادتان را از قوزک گرفته و باسن را زیاد بلند کنید. چون این کار به ستون فقرات در بالای کمر و قفسه سینه فشار می آورد. به خصوص از این نحوه تعویض پوشک برای نوزادانی که کولیک دارند، باید بپرهیزید.

بهتر است برای تعویض پوشک، نوزاد را به یک طرف و سپس به طرف دیگر بغلتانید تا فشار روی ستون فقرات خنثی شده و مهره ها در تراز مناسب باشند.

عدم استفاده طولانی از کریر

استفاده از کریر (حامل نوزاد) یا صندلی اتومبیل مخصوص کودک در صورت استاندارد بودن، وسایل مناسبی برای حمل نوزاد هستند. اما نباید برای ساعتهای طولانی از این نوع وسایل استفاده کنید. چون چند ساعت ماندن در کریر به ستون فقرات نوزاد فشار آورده و باعث بروز مشکلات تنفسی او می شود.

استراحت بعد از نشستن در کریر

هر بار که نوزاد را در کریر می گذارید سعی کنید در اولین فرصت او را در تختش بگذارید تا به کمر بخوابد یا روی شکم بازی کند. این کارها فشار وارد شده به ستون فقرات او را کم می کند.

استفاده از بانسر ممنوع!

از بانسر (گهواره برقی) برای نگه داشتن نوزادتان استفاده نکنید. چون اگر ستون فقرات نوزاد به درستی رشد نکرده باشد، این نوع گهواره ها می توانند با وارد کردن فشار و استرس به ستون فقرات باعث بروز آسیب یا حتی شکستگی (ترک خوردگی) مهره های ستون فقرات نوزاد شوند.

ممنوعیت-بانسر-برای-نوزادان

استفاده از واکر

اگر هنوز کودک تان راه نیفتاده و در مرحله رشد خود هنوز آماده راه رفتن نیست، هرگز او را در واکر قرار ندهید. چون ستون فقرات او در برابر نیروی جاذبه نمی تواند مقاومت کند و فشار زیادی به مهره ها وارد می شود. این فشارهای مکرر می توانند به ستون فقرات نوزاد آسیب بزنند.

مراحل-مختلف-رشد-نوزادان

استفاده از آغوش بند

اگر برای نگه داشتن نوزاد از آغوش بند استفاده می کنید، بهتر است او را به سمت سینه خود نگه دارید. عدم استفاده صحیح از آغوش بند به ستون فقرات و پاهای آویزان نوزاد فشار زیادی وارد کرده و باعث پیچ خوردگی لگن نوزاد یا آسیب دیدگی مفاصل ران می شود.

درمان مشکلات ستون فقرات در نوزادان

به گفته دکتر حسنوند هر چند رعایت نکات بالا برای سلامت ستون فقرات نوزادتان موثر و ضروری هستند ولی نمی توانند در جلوگیری از انحراف ستون فقرات (اسکولیوز مادرزادی) یا دیگر اختلالات مادرزادی ستون مهره ها تاثیری داشته باشند.

پس در صورتی که احساس می کنید رشد ستون فقرات نوزادتان عادی نیست یا نوزاد دچار تاخیر حرکتی است، باید سریعتر به پزشک اطفال و در صورت نیاز به یک دکتر کاردرمانی خوب در اصفهان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: درمان تأخیر حرکتی کودکان در اصفهان 

درمان-مشکلات-ستون-فقرات-نوزاد

برای کاردرمانی اختلالات ستون فقرات و انواع تاخیرهای حرکتی نوزادان در اصفهان، شما هم می توانید از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

سوالات رایج درباره ستون فقرات نوزاد

معمولا والدین در مورد مشکلات ستون فقرات نوزادان سوالات زیر را از کاردرمانگران کودک می پرسند:

از کجا بفهمیم نوزاد دچار اختلالات ستون فقرات است؟

مشکلاتی مثل گلودرد و سرماخوردگی مداوم، عفونت های مکرر گوش، شب ادراری، یبوست، رفلاکس، قولنج، آسم، بیش فعالی، استفراغ، … می توانند نشانه مشکلات ستون فقرات باشند. صرفا با مراجعه به پزشک می توانید از وجود این نوع اختلالات در فرزندتان مطمئن شوید.

اختلال عملکرد ستون فقرات چطور تشخیص داده می شود؟

روشهای مختلفی مثل معاینه فیزیکی، سونوگرافی ستون فقرات نوزاد، سی تی اسکن و … وجود دارند که با آنها می توان نوع و شدت اختلال را در نوزادان تعیین کرد.

کاردرمانی برای درمان قطعی انحراف ستون فقرات چقدر موثر است؟

هیچ روش قطعی برای درمان اسکولیوز (بیرون زدگی ستون فقرات نوزاد) وجود ندارد. اما می توانید با کاردرمانی از پیشرفت اسکولیوز مادرزادی به خوبی جلوگیری کنید.

اگر شما هم سوالی درباره مراقبت از ستون فقرات نوزاد دارید، در بخش نظرات این مقاله می توانید سوالات خود را از ما بپرسید.

۴.۹/۵ - (۱۳۰ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *