متخصص مشکلات کف پا در اصفهان

متخصص مشکلات کف پا

کف پای صاف و کف پا با قوس شدید دو مورد از رایج ترین مشکلات کف پا هستند که در هر سنی می توانند بروز کنند. در صورتی که این مشکلات قابل درمان با روشهای جراحی نباشند، چاره ای جز اصلاح قوس پا با تکنیک های مختلف جراحی نیست. اما خوشبختانه اکثر ناهنجاری های کف پا با روشهای غیرجراحی درمان می شوند.
ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که برای درمان قوس زیاد کف پا یا صافی آن باید به چه متخصصی مراجعه کنید. پس تا پایان همراه ما باشید. برای دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

چرا قوس کف پا مهم است؟

پای انسان به طور طبیعی قوس دارد. این قوس از کف پا و بدن در برابر فشارها و نیروهایی که از زمین به پا وارد می شود محافظت می کند. در واقع قوس پا نقش ضربه گیر را برعهده دارد. تحمل فشار وزن بدن روی پاها و حفظ تعادل هم از دیگر وظایف قوس طبیعی کف پا است.

اما در بعضی از افراد قوس کف پا بیش از حد زیاد و یا خیلی کم است. این تغییر اندازه قوس منجر به عوارض و مشکلاتی برای پا و ستون فقرات می شود. به همین دلیل باید برای اصلاح کم یا زیاد بودن قوس کف پا هر چه سریعتر به یک متخصص بیماری های کف پا مراجعه کنید.

قوس زیاد کف پا چگونه به وجود می آید؟

یکی ازمشکلات رایج کف پا قوس زیاد آن است که در اثر بیماری های عصبی-عضلانی و اختلالات ساختاری ارثی رخ میدهد. این بیماری ها باعث تغییر شکل پا می شود. بارزترین علامت قوس زیاد کف پا، گودی بیش از حد کف پا است که حالت گنبدی به آن می دهد. در این حالت روی پا سمت بالا کشیده شده و انگشتان پا به پایین می چرخد. به طوری که کف پا کمترین تماس را با سطح زمین دارد.

قوس زیاد کف پا چه عوارضی دارد؟

عوارض زیاد بودن قوس کف پا عبارتند از:

 • بروز اختلال انگشت چنگالی
 • درد کف پا موقع ایستادن یا راه رفتن
 • رگ به رگ شدن مکرر مچ پا
 • در آمدن میخچه روی قسمتهای مختلف کف پا
 • بالا رفتن احتمال شکستگی و آسیبهای پا (شکستگی استرسی)

همچنین قوس زیاد کف باعث می شود در پیدا کردن کفش مناسب و یا پوشیدن کفش های مختلف دچار مشکل شوید و روی ظاهر و زیبایی فرم پا تاثیر منفی دارد.

قوس کف پا چه تأثیری روی سلامت استخوان‌ها، مفاصل و عضلات دارد؟

گودی کف پا می تواند عضلات، استخوانها و مفاصل پا را دچار مشکلات زیر کند:

 • درد، التهاب، شکستگی یا آسیب دیدگی تاندونها و عضلات پا به دلیل فشار زیاد روی پاشنه و سینه پا
 • کف پای گود کمتر از کف پای عادی می تواند جلوی شوک های وارد شده به پا را بگیرد و به همین دلیل دچار درد، التهاب یا آسیب دیدگی در مفاصل زانو، ران و کمر می شوید.
 • کشیدگی، ساییدگی یا صدمه دیدن تاندون های مچ پا
 • کاهش انعطاف‌پذیری، تحرکت و تعادل پا به خاطر سفت شدن عضلات ساق
 • تغییر شکل انگشتان پا (انگشتان چکشی یا چنگالی) و درد و التهاب آنها

برای جلوگیری از این آسیبهای جدی باید هر چه زودتر قوس کف پا را درمان کنید.

رایجترین-ناهنجاریهای-کف-پا

براي تشخیص علت و درمان صافی کف پای کودکان و بزرگسالان در اصفهان، مي توانيد از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

صافی کف پا چیست؟

صافی کف پا عارضه ای است که در آن هیچ قوسی در کف پا وجود ندارد و کف پا در تمام قسمتهای آن کاملا به زمین می چسبد. این واضح ترین علامت برای تشخیص صافی کف پا در زنان و مردان است. این مشکل معمولا در اثر عوامل زیر ایجاد می شود:

 • التهاب، کشیدگی یا پارگی تاندون کف پا
 • مشکلات عصبی-عضلانی
 • آرتروز

صافی کف پا چه علائمی ایجاد می کند؟

شایع ترین علائمی که کف پای صاف ایجاد می کند عبارت است از:

 •  چسبیدن کامل کف پا به زمین موقع ایستادن
 • درد پاشنه یا تمام کف پا
 • خستگی زودرس موقع پیاده روی

صافی کف پا چه عوارضی دارد؟

علاوه بر مشکلاتی که به دلیل علائم صافی کف پا تحمل می کنید و زیبایی ظاهر پاها را از بین می برد، این عارضه منجر به مشکلات زیر می شود:

 • پیچ خوردگی مچ پا و آسیبهای ناشی از آن
 • دردهای مزمن پایین کمر، باسن و زانو
 • بروز مشکلات اسکلتی-عضلانی مختلف
 • الگوهای بد راه رفتن
 • مشکل برای پیدا کردن کفش مناسب
 • پارگی یا التهاب تاندون های پا که باعث احساس درد بیشتر موقع راه رفتن و یا حتی لنگیدن بیمار می شود.

برای پیشگیری از این عوارض و درمان صافی کف پا باید به محض بروز علائم این اختلال به دنبال یک دکتر خوب برای کف پای صاف در کودکان یا بزرگسالان باشید.

بیشتر بخوانید: کف پای صاف چه عوارضی در بزرگسالی و بلند مدت دارد

روشهای درمان صافی کف پا و قوس زیاد کف پا در اصفهان

معمولا برای درمان قوس زیاد کف پا یا درمان صافی کف پا از تکنیک های کاردرمانی استفاده می شود. این تکنیک ها عبارتند از:

ورزش درمانی: حرکات اصلاحی برای کف پای صاف یا گود به صورت ورزشهایی هستند که مرتب و روزانه باید آنها را انجام دهید. این تمرینها به روش های زیر به اصلاح کف پای شما کمک می کنند:

 • بهبود دامنه حرکتی و انعطاف پذیری پا
 • تقویت ساختارهای پا
 • رفع گرفتگی عضلات
 • درمان کشیدگی بافت های نرم کف پاها

درمان با این روش قوس کف پای شما را به مرور اصلاح می کند و زیبایی ظاهری پا را به آن برمی گرداند.

ماساژ درمانی: در این تکنیک، کاردرمانگر با ماساژ عمقی بافتهای نرم کف پا به درمان علائمی مثل درد، التهاب و خشکی یا سفتی بافتهای نرم کف پا کمک می کند.

درمانهای دستی: در این روش که ترکیبی از انواع حرکات کششی و ماساژ درمانی است، کاردرمانگران تلاش می کنند دامنه حرکتی پا و انعطاف پذیری بافت های نرم آن را بهبود دهند.

اما اگر این روشها برایتان موثر نباشند باید جراحی اصلاح صافی کف پا یا جراحی قوس زیاد کف پا را توسط جراح ارتوپد انجام دهید.

درمان صافی یا قوس .زیاد کف پا

دکتر خوب برای کف پای صاف از کجا پیدا کنیم؟

برای درمان صافی کف پا یا درمان گودی پا باید به پزشک مراجعه کنید. پزشکان در کنار روش های دارو درمانی و جراحی حتما شما را متخصص کاردرمانی ارجاع می دهند. برای گرفتن نتیجه از این درمانها باید برای کاردرمانی کف پای صاف یا گود خود به یک کلنیک کاردرمانی خوب مراجعه کنید.

در این مراکز، کاردرمانگران با توجه به شدت عارضه، علائم، سن، نوع اختلال کف پا، … از تکنیک های مختلفی برای درمان بیمار استفاده می کنند. اگر قصد دارید کاردرمانی گودی کف پا یا صافی آنرا در کلینیک و یا در منزل تان در اصفهان یا شاهین شهر انجام دهید، می توانید از تخصص دکتر احسان ذاکرین، متخصص کاردرمانی کودکان و بزرگسالان در این زمینه بهره مند شوید.

براي تشخیص علت و درمان گودی کف پای کودکان و بزرگسالان در اصفهان، مي توانيد از تخصص کاردرمانگران مجرب در کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ درباره مشکلات کف پا در اصفهان

در این بخش می توانید، پاسخ دکتر احسان ذاکرین، متخصص و کارشناس ارشد کاردرمانی را به سوالات مکرر در مورد صافی یا گودی کف پا بخوانید:

برای اصلاح کف پا چه زمانی مجبوریم جراحی کنیم؟

معمولا اگر صافی کف پای شما از نوع انعطاف ناپذیر باشد و یا گودی آن با روش های کاردرمانی یا ترکیبی از روشهای دیگر مثل بستن بریس، دارو درمانی، وسایل کمکی و … برطرف نشود، چاره ای جز جراحی نیست.

ریسک صافی کف پا در چه کسانی بیشتر است؟

ریسک کف پای صاف در زنان باردار، افراد چاق یا مسن، بیماران دیابتی و کسانی که کفش های نامناسب می پوشند، مثل کفش پاشنه بلند بیشتر از افراد دیگر است.

احتمال عود گودی کف پا بعد از جراحی یا درمانهای دیگر هست؟

بله هست. به همین علت بعد از جراحی کف پا و یا درمان های دیگر، برای کاهش ریسک عود آن و حفظ عملکرد حرکتی پا باید تمرینات کاردرمانی تان را ادامه دهید. این تمرینات را براحتی در منزل خودتان می توانید انجام دهید.

شما هم اگر سوالی درباره ناهنجاری های کف پا، درمان صافی کف پا یا درمان گودی کف پا دارید، در بخش نظرات این مقاله می توانید آنها را با ما در میان بگذارید.

۵/۵ - (۲۰۱ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *