علت کوتاهی تاندون آشیل در کودکان + درمان

کوتاهی تاندون آشیل در کودکان

تاندونها نوارهای محکم و انعطاف پذیری در بدن هستند که عضلات را به سر استخوانها وصل می کنند. وظیفه اصلی تاندونها انتقال نیرو و حرکت ماهیچه ها به استخوانها برای حرکت کردن است. قوی ترین و بزرگترین تاندون بدن، تاندون آشیل نام دارد که پشت ساق و مچ پا قرار گرفته و به راه رفتن طبیعی کودک کمک می کند.
انقباض و کوتاهی این تاندون در کودکان باعث مشکلاتی در الگوی راه رفتن کودک و بروز ناهنجاری هایی در پای او می شود. تشخیص به موقع این عارضه در در سنین پایین باعث می شود، کوتاهی تاندون آشیل سریعتر و بهتر درمان شود. به دلیل اهمیت این موضوع، این مقاله را به علل و درمان کوتاهی تاندون آشیل اختصاص داده ایم. جهت دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

بارزترین نشانه کوتاهی تاندون پشت پا

کوتاهی تاندون آشیل می تواند منجر به تغییر شکل مفصل مچ پا شود. به همین دلیل کودک نمی تواند مچ پا را بالا بیاورد و موقع راه رفتن کف پا و پاشنه را زمین بگذارد. برای همین فقط پنجه و سینه پا موقع راه رفتن با زمین در تماس هستند. راه رفتن روی پنجه پا بارزترین علامت کوتاهی تاندون پشت ساق پای کودک است.

راه رفتن روی پنجه پا در کودکانی که تازه راه افتاده اند، نگران کننده نیست. چون بعد از یاد گرفتن الگوی راه رفتن خودبخود الگوی راه رفتن آنها عادی می شود. اما بعضی از کودکان بالای ۳ سال همچنان روی سرپنجه راه می روند. برای اصلاح الگوی راه رفتن این دسته از کودکان باید به پزشک مراجعه کنید.

عوارض کوتاهی تاندون آشیل کودکان

اولین عارضه ناشی از انقباض آشیل پشت پا، راه رفتن روی نوک پنجه ها است. این الگوی راه رفتن عادی نیست و باعث ایجاد عوارض دیگری در کودکان می شود که عبارتند از:

 • احساس درد در کف پا، زانو یا ساق پا
 • زمین خوردن کودک موقع راه رفتن، دویدن، …
 • منزوی شدن، احساس خجالت و کاهش اعتماد بنفس کودک
 • زود خسته شدن بعد از راه رفتن یک مسافت کوتاه
 • محدودیت حرکت مچ پا
 • سفتی عضلات ساق و ران پا در بزرگسالی
 • افزایش احتمال آسیب دیدگی های مچ پا در سنین بالاتر

طبق نظر دکتر زهره حسنوند، متخصص کاردرمانی، اگر این عارضه به موقع رفع نشود، به مرور استخوانها و مفاصل پای کودک تغییر شکل داده و انعطاف پذیری خود را از دست می دهند. در چنین مواردی ممکن است پای کودک به درمانهای غیر جراحی پاسخ ندهد و گزینه ای به جز جراحی باقی نماند.

عوارض کوتاهی تاندون آشیل

همکشی آشیل کودکان نشانه چیست؟

عوامل مختلفی می توانند علت همکشی یا کوتاهی تاندون آشیل پاشنه و عضلات پشت ساق پا باشند. همکشی آشیل ممکن است نشانه اختلالات عصبی-عضلانی در کودکان باشد. اختلالاتی که می توانند منجر به کوتاهی آشیل پا در فرزندتان شوند، عبارتند از:

فلج عضلات و تاندون‌ ها: عضلات پا و تاندون آشیل ممکن است در اثر بیماری های عصبی (نورولوژیک) مثل فلج اطفال و فلج مغزی کودکان دچار انقباض یا کوتاهی شوند.

اسپاسم عضلات پا: گرفتگی ماهیچه های پشت ساق پا منجر به کوتاهی و انقباض عضلات شده و اسپاسم و همکشی تاندون آشیل را به دنبال دارد.

اوتیسم: کودکانی که دچار اختلالات طیف اوتیسم هستند، هیچ اسپاسم یا کوتاهی در عضلات و تاندون آنها وجود ندارد. بلکه به دلیل تحریکات حسی خاصی، کودک روی سرپنجه راه رفته و تاندون آشیل او کوتاه می شود.

ضعف عضلات پا: ضعف ماهیچه های جلوی ساق پا و پشت آن در اثر بیماری های عضلانی مثل دیستروفی عضلانی و میوپاتی می تواند علت اختلالات عملکردی عضلات پا و در نتیجه همکشی آشیل باشد.

همچنین، ارثی بودن راه رفتن روی پنجه ها و برخی دلایل ناشناخته نیز می توانند علت همکشی تاندون آشیل کودکان باشند.

برای درمان کوتاهی عضله و آشیل ساق پای کودک خود می توانید به کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

آیا کوتاهی تاندون پشت پا درمان دارد؟

پزشک با بررسی وضعیت دویدن، پریدن و راه رفتن کودک می تواند تشخیص دهد که آیا عضلات کودک دچار ضعف هستند یا پارگی تاندون وجود دارد یا نه. بعد از تشخیص علت کوتاهی تاندون از روشهای زیر برای درمان همکشی آشیل استفاده می کنند:

درمان کوتاهی آشیل بدون جراحی

روشهای زیر درمانهای غیر تهاجمی هستند که پزشکان با توجه به شرایط کودک و علت همکشی آشیل آنها را تجویز می کنند:

پوشیدن کفش طبی یا بریس
کودکانی که انقباض تاندون پاشنه دارند اما عضله ساق پای آنها کوتاه نشده باشد، می توانند با پوشیدن کفش یا کفی طبی درمان شوند. همچنین بستن بریس های مخصوص می تواند برای رفع کوتاهی آشیل پاشنه موثر باشد.

تزریق بوتاکس
این روش برای درمان کودکانی که گرفتگی عضلانی در پشت ساق باعث کوتاهی آشیل آنها شده، به کار می رود. با تزریق بوتاکس، عضلات ریلکس شده و از انقباض خارج می شوند. در نتیجه تاندون آشیل دیگر کشیده نمی شود.

گچ گرفتن پا
کودکانی که عضله ساق پای آنها دچار اسپاسم شده را می توانیم با گچ گرفتن پا از زیر زانو درمان کنیم. گچ گیری به مدت چند هفته، باعث کشش عضلات ساق پا و رفع کوتاهی تاندون آشیل می شود.

کاردرمانی
موثرترین روش درمانی که به تنهایی یا در کنار روشهای دیگر برای درمان کوتاهی آشیل به کار می رود، تکنیکهای کاردرمانی است. بعد از باز کردن گچ و چند هفته بی حرکت بودن پا، کاردرمانی پای کودکان ضروری است. در مورد این تکنیکها در ادامه این مقاله بیشتر خواهیم گفت.

درمان کوتاهی تاندون آشیل

روشهای جراحی

اگر با روشهای غیرجراحی نتوان کودک را درمان کرد یا کودک نتواند مچ پایش را بچرخاند، با جراحی می توان طول تاندون را بیشتر کرد. چون بعد از عمل تا چند هفته باید پا بی حرکت بماند، برای توانبخشی پای کودک بعد از عمل لازم است به مراکز کاردرمانی مراجعه کنید.

کاردرمانی انقباض آشیل پاشنه کودکان در اصفهان

طبق گفته دکتر زهره حسنوند، کارشناس ارشد توانبخشی، کاردرمانی پای کودکان با هدف بهبود توانایی حرکتی مچ پا، رفع درد پا و درمان سفتی عضلات و تاندون پشت ساق پا انجام می شود. کاردرمانگران کودک از تکنیک های توانبخشی زیر برای درمان کوتاهی تاندون آشیل و روی پنجه راه رفتن کودکان استفاده می کنند:

بیشتر بخوانید: کاردرمانی دست کودکان در اصفهان

تمرین درمانی

یکی از تکنیکهای اصلی کاردرمانی برای سفتی تاندون آشیل، ورزش درمانی است. در این تکنیک، ورزشهای کششی عضلات ساق و همسترینگ برای افزایش طول عضلات، کاهش درد و ریسک زمین خوردن کودک طراحی می شوند.

به علاوه، تمرینات تقویتی نیز برای کودکانی که عضلات پشت و جلوی ساق و نیز تاندون آشیل آنها تضعیف شده، تجویز می شود. تمام این ورزشها در افزایش انعطاف پذیری تاندون آشیل و افزایش طول آن نقش مهمی دارند.

ماساژ درمانی

در بهترین مراکز کاردرمانی در اصفهان زمانی از ماساژتراپی برای درمان همکشی تاندون کودک استفاده می شود که ضعف و یا اسپاسم عضلانی علت سفتی آشیل پشت ساق باشد. ماساژ درمانی برای این کودکان با مزایای زیر همراه است:

 • بهبود جریان خون در پا
 • تقویت عضله ضعیف شده
 • رفع انقباض عضلات پا
 • کشش عضله و افزایش طول آن

همچنین ماساژ درمانی به کاهش احساس درد و ناراحتی کف پا و عضلات پای کودک کمک زیادی می کند.

اصلاح الگوی راه رفتن

در این روش، کاردرمانگر تلاش می کند، تمریناتی را برای کودکتان طراحی کند که به کمک آن کودک بتواند الگوی صحیح راه رفتن را یاد بگیرد. هر چه در سنین پایین تر برای رفع الگوی بد راه رفتن کودک اقدام کنید، درمان سریعتر انجام می شود. چون در سنین پایین، تاندون ها انعطاف پذیری بهتری دارند و اصلاح وضعیت آنها راحت تر است.

بیشتر بخوانید: علت اردکی راه رفتن و پنگوئنی راه رفتن کودکان چیست؟

برای کاردرمانی کوتاهی آشیل پای کودکان در اصفهان نزد متخصصان کاردرمانی کودک در اصفهان، می توانید به کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

حرکات اصلاحی کوتاهی تاندون آشیل پای کودک

در این بخش بعضی از حرکات اصلاحی برای سفتی تاندون آشیل را که خانم دکتر حسنوند، کارشناس ارشد کاردرمانی کودکان در اصفهان آن را توصیه کرده اند، پرداخته ایم. برای کاردرمانی در منزل ابتدا باید نحوه صحیح اجرای این تمرینات را از کاردرمانگر یاد بگیرید. زیرا اجرای اشتباه تمرینات باعث آسیب بیشتر به فرزندتان می شود.

تمرین ۱

برای این تمرین باید یک پا را داخل بدن جمع کرده و پای دیگر را در جلو یا کنار بدن به حالت کشیده قرار دهید. قبل از تمرینات کششی باید تمرینات گرم کردن بدن را انجام دهید تا آسیب نبینید. حالا بدن را به سمت پایی که دراز شده بکشید و سعی کنید نوک انگشتان پا را با دو دستتان بگیرید.

در این حالت باید پنجه پا به سمت صورت و به داخل بدن کشیده شده باشد. کشش را ۵ تا ۱۰ ثانیه حفظ کرده و بعد به پا کمی استراحت بدهید. این تمرین را باید ۵ تا ۱۰ مرتبه برای هر دو پا انجام دهید.

تمرین 1 کوتاهی تاندون آشیل پای کودک

تمرین ۲

روی پله اول بایستید و نرده ها را نگه دارید. طوری بایستید که پنجه پا روی پله و پاشنه ها مثل شکل زیر آزاد باشند. زانو را صاف نگه دارید و با پاشنه به پایین فشار بیاورید. کشش ایجاد شده را چند ثانیه نگه دارید. پاشنه ها را بالا بیاورید تا همسطح پنجه پا شود. بعد از کمی استراحت دوباره این کشش را برای پای دیگر تکرار کنید. می توانید هر دو پا را همزمان با هم ورزش دهید.

تمرین 2 کوتاهی تاندون آشیل پای کودک

تمرین ۳

روبروی دیوار بایستید. پاشنه پا را نزدیک دیوار روی زمین بگذارید و سرپنجه پاها را به دیوار تکیه دهید. در این حالت کششی در عضلات و تاندون ساق پا ایجاد می شود که باید حدود ۱۵ تا ۳۰ ثانیه آن را حفظ کنید. سپس پا را عوض و همین تمرین را برای آن تکرار کنید. در یک ست ۱۰ تایی این تمرین را برای هر دو پا انجام دهید.

تمرین 3 کوتاهی تاندون آشیل پای کودک

تمرینات کاردرمانی برای درمان راه رفتن روی پنجه پا و سفتی آشیل را باید هر روز چندین مرتبه در منزل انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید.

اگر شما هم سوالی درباره درمان کوتاهی تاندون آشیل کودکان با کاردرمانی در اصفهان دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله سوالات خود را بپرسید.

۳.۴/۵ - (۵ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *