علت درد زانو در کودکان ۲ تا ۴ ساله چیست + درمانهای سریع

درد-زانو-در-کودکان

درد زانو مختص بزرگسالان نیست و کودکان هم می توانند در هر سنی دچار این عارضه شوند. معمولا علت درد زانو به درد رشد کودک نسبت داده می شود. با اینحال، همیشه هم علت درد زانوی کودک شما به خاطر رشد او نیست و ممکن است ناشی از عوامل دیگری باشد که به درمان نیاز دارند.
در این مقاله شما را با رایجترین دلایل درد زانو در کودکان زیر ۵ سال آشنا خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که چه زمانی برای درد زانوی فرزندتان باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین سریع ترین روش های درمان درد زانوی کودک را می توانید در این مقاله بخوانید. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علائم زانو درد در کودکان

به گفته دکتر احسان ذاکرین، متخصص و کارشناس ارشد کاردرمانی کودکان، زانو درد ممکن است در جلو یا پشت زانوی کودک ایجاد شده و با فعالیت یا خم کردن زانو، درد شدیدتر شود. درد زانو در کودکان ممکن است با علائم دیگری هم همراه باشد:

 • نبض دار بودن زانو
 • درد در بقیه قسمت های پا
 • ناتوانی در انداختن وزن روی زانوی دردناک
 • حساسیت زانو به لمس
 • ورم یا التهاب زانو
 • خشکی مفصل زانو یا گرفتگی عضلات اطراف آن
 • ناتوانی در بالا رفتن از پله ها، ایستادن یا راه رفتن

قاعدتا یک کودک زیر ۵ سال به خوبی نمی تواند علائم خود را به شما بگوید. پس اگر بیشتر از چند روز است که زانو درد او خوب نمی شود، می لنگد و یا زانو ورم کرده است، باید به پزشک اطفال مراجعه کنید.

دلایل درد زانو در کودکان ۲ تا ۴ ساله

علت درد زانو در کودک ۲ ساله تا زیر ۵ سال، می تواند بازی های پر جنبش و جوش او در طول روز، رشد استخوان ها یا صدمه دیدن زانو موقع بازی کردن یا پریدن باشد. اما دلایل دیگری هم برای درد زانوی کودکان وجود دارد که عبارتند از:

 • چاقی کودک
 • ضعیف بودن زانوها
 • عفونت باکتریایی مفصل زانو
 • شکستگی استخوان زانو
 • صافی کف پای کودکان (که البته در بین کودکان زیر ۴ سال رایج است)
 • آسیب دیدگی یا التهاب تاندونها و رباطهای زانو
 • سندرم پاتلوفمورال
 • تومورهای خوش خیم اطراف زانو

موارد بالا می توانند علت درد زانو در کودکان در شب هم باشند و حتی شبها درد زانو بیشتر از طول روز باشد و فرزندتان نتواند راحت بخوابد. علت درد پشت زانو در کودکان نیز مربوط به آسیب دیدگی رباطهای صلیبی یا رباط های اطراف زانوی کودک است.

علل-درد-زانو

چه زمانی باید برای درد زانوی بچه ها به پزشک مراجعه کرد؟

اگر التهاب و تورم زانو بیشتر از یک روز ادامه داشت و احتمالا همراه تب بود، احتمال عفونت در مفصل زانو هست و سریعتر باید به پزشک مراجعه کنید. اگر کودک تان به خاطر درد زانو شبها نمی تواند بخوابد یا زانوی او قرمز یا متورم شده است نیز باید برای تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کنید.

برای درمان درد زانو در کودکان با کاردرمانی در اصفهان شما هم می توانید از خدمات کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

عدم درمان درد زانوی بچه ها چه عوارضی دارد؟

اگر زانوی کودک در اثر ضربه، سقوط یا افتادن درد گرفته باشد و زانوها صدای قرچ و قروچ بدهند، عدم درمان به موقع می تواند باعث ناپایداری کاسه زانو و خالی شدن زانو موقع راه رفتن شود. همچنین به جز درد زانو، کودک با عوارض زیر نیز روبرو می شود:

بنابراین بهترین کار، مراجعه به موقع برای درمان درد زانوها است.

نحوه تشخیص علت درد زانوی کودکان

اگر درد زانوی کودک در حال کمتر شدن نیست و چند روز است ادامه دارد، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود. پزشک اطفال به جز معاینه زانو، از روشهای زیر هم برای تشخیص علت زانو درد کودکان استفاده می کند:

 • تصویر برداری اشعه ایکس
 • MRI
 • سی تی اسکن
 • آزمایش خون

بعد از تشخیص علت درد زانوی کودکان ۲ تا ۴ ساله می توانیم بهترین روش درمان را متناسب با مشکل و سن او در نظر بگیریم.

روش های درمان زانو درد کودکان زیر ۴ سال

به گفته دکتر احسان ذاکرین، اولین گزینه درمانی برای زانو درد تمام بچه ها، استراحت است. پزشک با توجه به مشکل زانوی کودک و علائم آن، علاوه بر استراحت زانو، روشهای زیر را هم به والدین کودک توصیه می کنند:

 • کمپرس سرد برای کاهش درد و التهاب
 • بستن با باند کشی برای کاهش تورم
 • بالا قرار دادن زانو موقع دراز کشیدن یا نشستن
 • بستن بریس برای کاهش فشار به زانو
 • دارو درمانی برای از بین بردن عفونت زانو و تب ناشی از آن
 • کاردرمانی زانو

در ضمن هرگز نباید برای درمان درد زانو در کودک ۴ ساله و کمتر از آن خودسرانه داروهای ضد التهاب استروئیدی یا غیراستروئیدی استفاده کنید. مصرف هر نوع دارویی برای کودکان حتما باید زیر نظر پزشک متخصص باشد.

درمان-زانو-درد-کودکان

کاردرمانی درد زانوی کودکان در اصفهان

گاهی پزشکان لازم می دانند که برای درمان درد زانوی کودک و برگرداندن عملکرد طبیعی آن، فرزندتان را به مراکز کاردرمانی ارجاع دهند. متخصصان کاردرمانگر با توجه به علت درد زانوی کودکان برای درمان آن از تکنیک های توانبخشی زیر استفاده می کنند:

ماساژ درمانی

در صورتی که زانوی کودک متورم یا ملتهب نباشد، از ماساژ درمانی می توان برای کاهش درد زانو و بهبود گردش خون آن استفاده کرد. افزایش جریان خون باعث تقویت زانو و سرعت بخشیدن به ترمیم آسیب های زانو می شود. کاردرمانگران، ماساژ زانو را روی عضلات و بافتهای نرم اطراف زانوی کودک انجام می دهند.

ورزش درمانی

خشکی زانو یا آسیب هایی که به ساختارهای مفصل زانو وارد شده و دامنه حرکتی زانو را محدود کرده اند با تمرینات ورزشی بهبود پیدا می کند. ورزش درمانی برای درد زانوی کودک علاوه بر بهبود دامنه حرکتی زانو با مزایای دیگری هم همراه است. مثلا:

 • کاهش درد زانو
 • تقویت زانو
 • رفع گرفتگی عضلات اطراف زانو
 • درمان خشکی زانو

بعد از یادگرفتن نحوه انجام تمرینات تجویز شده می توانید آنها را در منزل برای فرزندتان انجام دهید.

برای درمان درد زانو در کودکان با کاردرمانی در اصفهان شما هم می توانید از خدمات کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

۳ ورزش برای درد زانوی کودکان ۲-۴ ساله

متخصصان یک کلینیک کاردرمانی تمرینات ورزشی مخصوصی را برای بهبود عملکرد زانوی هر کودک و توانبخشی آن طراحی می کنند. بعضی از این تمرینات عبارتند از:

تمرین ۱

برای این تمرین باید کودک روبروی میز یا دیوار بایستد و برای حفظ تعادل خود آن را نگه دارد. بعد یک پا را از پشت خم کند و با دست موافق، پای بالا آمده را ۵ ثانیه نگه دارد. ۱۰ بار این تمرین باید تکرار شود. انجام این تمرین برای تقویت عضلات ران و زانو بسیار مفید است.

موقع این تمرین حتما در کنار کودک تان باشید تا در صورت نیاز به او کمک کنید. اگر حفظ تعادل کودک موقع انجام این تمرین سخت است، می تواند به شکل زیر روی شکم خوابیده و تمرین را انجام دهد:

تمرین-1-برای-درد-زانوی-کودکان-2-4-ساله

تمرین ۲

برای این تمرین باید کودک دیوار یا میز را نگه دارد تا موقع تمرین نیفتد. روی توپی پا (سینه پا) بایستد. در این حالت باید پاشنه پاها از زمین بلند شوند و ۵ ثانیه در این وضعیت بمانند. بعد دوباره پاها به حالت اولیه باز می گردد. در ۲ ست ۱۰ تایی می توانید این تمرین را هر روز در منزل انجام دهید.

این تمرین برای تقویت زانو و عضلات پشت ساق پای کودک موثر است. به دلیل کم بودن سن کودک و برای جلوگیری از افتادن و آسیب دیدن او سعی کنید موقع تمرین در کنار فرزندتان باشید.

تمرین-2-برای-درد-زانوی-کودکان-2-4-ساله

تمرین ۳

برای این تمرین باید کودک دراز بکشد و به آرنج های خود تکیه دهد. یک پا را خم کند و کف آن را به زمین بچسباند. پای دیگر را که صاف و کشیده است حدود ۳۰ سانتی متر از زمین بالا بیاورد و ۵ ثانیه در همین حالت نگه دارد.

بعد پا را برای استراحت به زمین برگرداند. این تمرین را باید هر روز در دو ست ۱۰ تایی انجام دهید تا به تقویت عضلات همسترینگ کودک کمک کند.

تمرین-3-برای-درد-زانوی-کودکان-2-4-ساله

یادتان باشد که نباید با اجبار کودک را وادار کنید این تمرینات را انجام دهد. اگر تمرینات ورزشی برای آنها حالت بازی داشته باشد، برای انجام آن تمایل بیشتری دارند.

اگر سوالی درباره علت درد زانو در کودکان و روش های سریع درمان آن با تکنیک های کاردرمانی دارید، در بخش نظرات می توانید سوال های خود را بپرسید.

۳.۹/۵ - (۱۳ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

۱ دیدگاه
 • سلام وقت بخیر،پسرم سه سالشه و زانو درد داره ام آر آی و ازمایش هم دادم مشکلی نبود ولی چون ضربه خورده درد داره،ما تنکابن هستیم اگه مرکزی نزدیک ما میشناسید برای درمان لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *