درمان بیش فعالی و نقص توجه کودکان در اصفهان (ADHD)

درمان-نقص-توجه-کودکان-در-اصفهان

اگر فرزندی دارید که بی قرار است، نمی تواند زیاد سر کلاس یا تکالیف خود بنشیند و یک جا نمی نشیند، ممکن است فرزندتان دچار مشکل بیش فعالی و عدم تمرکز باشد. به جای تنبیه کردن و سخت گیری که اوضاع را بدتر می کند، توصیه می کنیم به فکر درمان این اختلال باشید.
ما در این مقاله شما را با علائم، دلایل و روشهای درمان اختلال بیش فعالی با تکنیکهای کاردرمانی ذهنی در اصفهان آشنا می کنیم. برای دسترسی سریعتر به تیترهای مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

اختلال نقص توجه و بیش فعالی ADHD در کودکان چیست؟

اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)  شامل سه نوع ۱) بی توجهی و عدم تمرکز، ۲) بیش فعالی و ۳) ترکیبی از بی توجهی و بیش فعالی است.

به گفته منابع معتبر بیش فعالی شامل رفتارهای بیش فعالی و  تکانشی است که در کودکان بالای ۳ سال قابل توجه است.

کودک ممکن است علائم بیش فعالی ADHD را به صورت خفیف، متوسط ​​یا شدید نشان دهد و بر زندگی اجتماعی و پیشرفت او تاثیر منفی بگذارد. حتی این علائم تا بزرگسالی هم ادامه دارند. به همین دلیل مهم است که از همان کودکی به دنبال روشهای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) او باشید.

میزان شیوع اختلال بیش فعالی کودکان در اصفهان

میزان شیوع بیش فعالی و عدم تمرکز کودکان پسر بیشتر از دختران اصفهانی است. داده های CDC در سال ۲۰۱۶ نیز نشان می دهند که به طور کلی این اختلال در پسران شایع تر از دختران است.

شیوع-بیش-فعالی

علل بیش فعالی و عدم تمرکز کودک

مشکل بیش فعالی کودکان می تواند به یکی از دلایل زیر باشد:

  • نرسیدن اکسیژن به مغز موقع تولد
  • تب بالای ۴۰ درجه به مدت ۲۴ ساعت پیاپی
  • ابتلای یکی از اقوام درجه یک به این اختلال
  • ضربه مغزی، آسیب یا خون ریزی مغزی، علل عصبی، …
  • نارس یا کم وزن بودن نوزاد
  • علل محیطی مثل تنش والدین، نظارت بیش از حد آنها، …
  • یادگیری مستقیم و با فشار زیاد در سنین زیر ۵ سال
  • اختلالات هورمونی مثل مشکلات تیروئید یا بیماریهایی مثل کم خونی، گوش دردهای عفونی، …
  • سبک زندگی مادر در دوران بارداری ( مصرف الکل یا سیگار، استرس زیاد و تغذیه نامناسب بخصوص خوردن غذاهای شیرین و با رنگ مصنوعی)

شما هم می توانید برای درمان بیش فعالی کودک خود در اصفهان از تخصص کاردرمانگران مجرب کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ در این زمینه بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

نشانه های بیش فعالی کودکان

علائم بیش فعالی کودکان اصفهانی که برای درمان به مرکز کاردرمانی حافظ مراجعه می کنند، معمولا شامل موارد زیر است:

شایع-ترین-علائم-بیش-فعالی

روشهای درمان عدم تمرکز در کودکان در اصفهان

به گفته کاردرمانگران کلینیک حافظ در اصفهان، برای درمان اختلال بیش فعالی کودکان معمولا از روشهای زیر استفاده می شود:

دارودرمانی: گاهی بسته به نوع ADHD داروهای محرک سیستم عصبی (ریتالین، دکسترو آمفتامین، …) یا داروهای غیر محرک سیستم عصبی (ونلافاکسین، کلونیدین، …) تجویز می شوند. به گفته منابع معتبر این روش در کنار رفتاردرمانی برای درمان اختلال بیش فعالی در کودکان ۶ سال و بالاتر توصیه می شود.

کاردرمانی بیش فعالی: تکنیکهای مختلف کاردرمانی ذهنی یک روش درمان بیش فعالی بدون دارو هستند. این تکنیکها در کلینیک های کاردرمانی یا به صورت خدمات کاردرمانی در منزل به شهروندان اصفهانی ارائه می شوند.

گفتاردرمانی: درمان اختلالات گفتاری برای کودکان بیش فعالی انجام می شود که همزمان با بیش فعالی دچار اختلالات گفتاری نیز هستند.

نوروفیدبک اس لورتا: نوروفیدبک تراپی نوعی تکنولوژی پیشرفته است که انواع مختلفی دارد. این روش به تنظیم عملکرد مغز کودک به کمک بازی های کامپیوتری کمک می کند.

درمان-بیش-فعالی-با-نوروفیدبک-اس-لورتا

درمان بیش فعالی با کاردرمانی در اصفهان

برای درمان بیش فعالی کودک می توان از تکنیک های مختلف کار درمانی و توانبخشی استفاده کرد. این روشها بر اساس ویژگی های کودکان بیش فعال انتخاب می شوند و عبارتند از:

روشهای کاردرمانی نمونه تکنیک ها نکات مهم
رفتار درمانی کودک – آموزش رفتارهای جدید، نظم و مدیریت رفتار به کودک

– آموزش مدیریت زمان

– تمرین تمرکز برای کودکان بیش فعال برای مدیریت کارهای پیچیده روزانه

اولین خط درمان بیش فعالی  در کودکان زیر ۵ سال
اصلاح سبک زندگی با ورزش زیاد، تغییر رژیم غذایی (پر پروتئین، کم کربوهیدرات و با چربی سالم)، خواب کافی

 

رفتار درمانی والدین – آموزش مدیریت رفتار و داروهای کودک

– نحوه صحیح تشویق و تنبیه و رفتار با کودک بیش فعال

– مشاوره برای ایجاد سبک زندگی سالم برای کودک و ایجاد شرایط مناسب برای انجام تکالیف مدرسه

تمرین درمانی – تمریناتی برای هماهنگی حسی و حرکتی کودک

– تمرینات تخلیه انرژی (راه رفتن روی سطوح شیبدار، بازی با توپ CP، …)

– ورزشهای گروهی (فوتبال، والیبال، بدمینتون، …)

تقویت مهارتهای اجتماعی موسیقی تراپی، گفتار درمانی، داستانهای اجتماعی برای آموزش مهارتهای اجتماعی، …
بازی درمانی انواع بازیها (کامپیوتری، پازلی یا مبتنی بر نقاشی)، ترامپولین، قایم موشک، استخر توپ، … برای افزایش تمرکز کودک
پردازش حسی با تمرینات مختلف اتاق تاریک کاردرمانی در اصفهان برای تقویت پردازش حسی، بینایی و شنوایی کودک برای کودکانی که مشکل پردازش حسی دارند.
تکنیکهای آرام سازی با موسیقی ملایم و بی کلام، تاب دادن آرام کودک، ماساژ، دوش آب خنک، …

برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی  در اصفهان با این روشها و روشهای دیگر می توانید به یک دکتر کاردرمانی خوب در اصفهان مراجعه کنید.

شما هم می توانید برای درمان بیش فعالی کودک خود در اصفهان از تخصص کاردرمانگران مجرب کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ در این زمینه بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره ۰۳۱۳۳۳۹۶۲۴۷ تماس بگیرید.

خلاصه نکات مهم

بیش فعالی نوعی اختلال نقص توجه-تمرکز و بیش فعالی یا ADHD است. این اختلال در کودکان با علائمی مثل آرام نگرفتن روی صندلی، اختلالات یادگیری در کودکان، پر جنب و جوش بودن، حواس پرتی و نقص توجه و عدم تمرکز کودکان است. این کودکان صبر و حوصله زیادی ندارند و کنترل آنها سخت است.

برای درمان اختلال بیش فعالی در کودکان، پزشکان از روشهایی مثل دارو درمانی، مشاوره یا تکنیک های کاردرمانی کودک بیش فعال استفاده می کنند. نمونه هایی از این تکنیک ها شامل تمرین برای کودکان بیش فعال، بازی برای افزایش تمرکز کودکان، مشاوره، اتاق حسی/اتاق تاریک هستند.

سوالات رایج

در مورد کاردرمانی کودکان بیش فعال معمولا از کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ در اصفهان سوالات زیر پرسیده می شوند:

بیش فعالی در دوره نوزادی چه علائمی دارد؟

معمولا این نوزادان دچار خواب کمتر یا بیشتر از حد عادی، گریه مداوم، دیر آرام شدن و مشکلات تغذیه ای مثل کم اشتهایی، پر اشتهایی یا امتناع از خوردن هستند.

تشخیص بیش فعالی کودکان با چه روشهایی است؟

برای تشخیص انواع اختلال بیش فعالی در کودکان می توان از روشهایی مثل تست های روانشناسی، مصاحبه بالینی با والدین، تکمیل پرسشنامه هایی برای ارزیابی و رتبه بندی بیش فعالی و گاهی آزمایش های پزشکی مثل آزمایش تیروئید استفاده کرد.

اگر شما هم سوالی درباره درمان قطعی توجه و تمرکز کودکان دارید در بخش نظرات می توانید آنها را از ما بپرسید.

۵/۵ - (۲۱ امتیاز)
کلینیک حافظ

کلینیک کاردرمانی و توانبخشی حافظ بعنوان مجهزترین و کاملترین کلینیک کاردرمانی در اصفهان ارائه دهنده خدمات تخصصی توانبخشی در زمینه مشکلات جسمی و ذهنی کودکان و بزرگسالان می باشد. ما در کلینیک حافظ با تخصیص بخشهای درمانی ویژه و مجزا و بکارگیری تیمی حرفه ای از درمانگران، مفتخر به ارائه بهترین خدمات درمانی به مراجعین عزیزی هستیم که از اصفهان و شهرهای اطراف به مرکز ما مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *